V pondělí o tom informoval web SeznamZprávy. A v internetových diskusích se už objevují debaty: ano, na vládu koalice má opozice dohlížet – je ale v pořádku, aby Pokorná Jermanová také řídila očekávané (a politiky nastupujícími do čela kraje také předem ohlašované) kontroly krajského hospodaření za svého vlastního hejtmanského působení? A ostatně – je vlastně právě tohle náplní práce kontrolního výboru?

Post patří opozici

Že bude dodrženo nepsané pravidlo, podle něhož post předsedy kontrolního výboru patří zástupci nejsilnější opoziční strany, potvrzuje i text koaliční smlouvy, který již zástupci všech stran odsouhlasili. Lídři STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj (TOP 09, Hlasu a Zelených) se ji ve středu chystají stvrdit svými podpisy.

Na facebooku kandidátky na budoucí hejtmanku Petry Peckové (za STAN) se rozpoutala debata, v níž leckteří z dosavadních příznivců netají své zklamání; mimo jiné připomínají předvolební kampaň STAN i dalších koaličních partnerů, zčásti založenou na odmítání éry reprezentované nynější hejtmankou. Pecková k tomu vysvětluje: „Kontrolní výbor patří podle elementárních demokratických principů opozici – a my nebudeme kádrovat.“ Zdůraznila současně, že nový přístup se projevuje v tom, že budoucí koalice dává opozici v kontrolním výboru většinu.

V úterý Pecková zopakovala: „ANO má právo navrhnout si předsedu. Nominovalo paní Pokornou Jermanovou. Můžeme si o tom myslet cokoliv, ale nominace je jejich interní záležitost. Zda její osoba získá důvěru zastupitelů, to ukáže volba.“ Zda tím narážela na poměr sil v novém krajském zastupitelstvu, kde koalice bude mít dohromady 50 hlasů a jediní opozičníci z ANO 15 (a tak by jakékoli domluvené hlasování muselo dopadnout jednoznačně), se však skutečně projeví až při vlastním rozhodování během ustavujícího zasedání krajských zastupitelů v novém složení.

Něco však Pecková přece jen na facebooku naznačila. „Nebudeme se chovat stejně, jako když stávající vládní koalice neodsouhlasila našeho kandidáta na předsedu kontrolního výboru a kvůli obstrukcím bylo toto místo od ledna záměrně neobsazené – a kontrolní výbor byl v podstatě paralyzován,“ uvedla. Připomněla tím, že na sklonku ledna ze zdravotních důvodů odstoupil předseda kontrolního výboru Ivo Šanc (STAN) – a třebaže hnutí opakovaně navrhovalo jako jeho nástupce stranického kolegu Pavla Fojtíka, jeho volba na předsednický post v krajském zastupitelstvu neprošla; opozice k jeho prosazení neměla dost hlasů. Následně se zástupci opozice přestali účastnit jednání výboru svolávaných místopředsedy, ať už z řad ODS, nebo KSČM – s tím, že nechtějí porušovat jednací řád. Ten totiž výslovně stanovil, že jednání svolává předseda.

Debaty kolem platu

V souvislosti s kontrolním výborem krajského zastupitelstva a předpokládaným obsazením funkce předsedy také internetoví diskutéři probírají požitky, které jsou s touto pozicí spojeny. Ty se však nijak neliší od ostatních výborů, jejichž předsedové také budou vykonávat tuto práci jako placenou funkci na plný úvazek. Plat takzvaných uvolněných předsedů výborů, kteří mají v budově krajského úřadu i vlastní kanceláře, je podle vládního nařízení aktuálně 93 479 Kč hrubého za měsíc; k tomu mimo jiné náleží příspěvek na stravování a možnost využívat služební auto.

Vedle kontrolního výboru počítá koaliční smlouva také s uvolněnými posty ve výborech pro sociální věci (patří STAN), pro regionální rozvoj (ODS), pro životní prostředí a zemědělství (rovněž ODS), pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch (Piráti) – a uvolněný má být rovněž místopředseda výboru pro digitalizaci a chytrý kraj (rovněž Piráti). Celkově koaliční smlouva počítá se zřízením 11 výborů krajského zastupitelstva. Dohromady v nich má pracovat 165 lidí, přičemž všechny výbory budou 15členné. Každý má mít předsedu a dva místopředsedy.

Kontrolní výbor je jedním z těch poradních orgánů krajského zastupitelstva, který musí fungovat ze zákona. V nyní končícím volebním období, kdy se před čtyřmi ujala v kraji moci koalice složená z ANO, STAN, ODS a odštěpenců z TOP 09 pod názvem Nezávislí Středočeši, se v prosinci 2016 stal jeho předsedou Josef Řihák (ČSSD). O rok později ho v souvislosti s koaličním zemětřesením, kdy se hnutí ANO spojilo s ČSSD za podpory KSČM a Řihák zamířil do rady kraje, vystřídal Ivo Šanc (STAN). Po jeho rezignaci k 31. 1. 2020 zůstal post od letošního února neobsazený.

Budoucí výbory krajského zastupitelstva:
- Výbor pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch
- Výbor pro dopravu
- Výbor finanční
- Výbor pro regionální rozvoj
- Výbor kontrolní
- Výbor pro tělovýchovu a sport
- Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost
- Výbor pro sociální věci
- Výbor pro zdravotnictví
- Výbor pro životní prostředí a zemědělství
- Výbor pro digitalizaci a chytrý kraj

Zdroj: návrh koaliční smlouvy