Cena kalendáře je 99 korun, spolek věnuje 30 korun z každého prodaného výtisku společnosti Česká krajina, která rezervaci se vzácnými kopytníky založila. Zbývající část výtěžku jde na podporu organizace Přátelé a rodáci Milovic, která kalendář vydala. „Kalendář obsahuje více než padesát fotografií z lokality bývalého vojenského prostoru," upozornil Vladimír Vedral ze zmíněného spolku.

Kalendář připravil, sestavil a nafotil grafik a fotograf Michal Köpping. „Na focení zvířat je nejnáročnější najít si dostatek času a pak pokaždé ještě přijít ve správnou chvíli. Tedy když se něco děje, je dobré počasí, světlo a zvířata mají dobrou náladu, aby fotografa ignorovala," řekl autor kalendáře. „Samozřejmě je taky nutné mít dobrou fyzickou kondici - třeba zubry musíte někdy celkem dlouho hledat," dodal Michal Köpping.

Kromě velkých kopytníků zachycuje kalendář také další vzácné obyvatele této evropsky významné lokality vyhlášené v roce 2005. Především ohrožené motýly, kterým návrat divokých koní umožnil v těchto místech přežít.

Není nutné mít drahou techniku

Fotografování v této lokalitě je velmi náročné. „Naštěstí není ani nutné mít drahou techniku, jde to i bez plnoformátové zrcadlovky a objektivů s nízkou světelností v cenách řádově až stovek tisíc korun. Fotografii dělá fotograf a jeho schopnost umět si vše správně nastavit, nakomponovat obraz a ve správný okamžik zaznamenat," zmínil 
Michal Köpping.

„K překvapení většiny kolegů mi na jeden podařený motiv stačí klidně jen pět záběrů, ne padesát nebo sto, jak je nyní zvykem. Mám málo času a nesnáším probírat se například sto padesáti snímky hrajících si hříbat, abych pak vybral jeden jediný, který potřebuju," dodal.

Srdeční záležitostí Michala Köppinga je právě fotografování unikátní přírody 
v bývalém vojenském prostoru, na jehož části je realizován projekt společnosti Česká krajina zaměřený na návrat velkých kopytníků do přírody. Kromě jeho nejlepších snímků jsou v kalendáři Milovice 2017 uvedeny také informace o evropsky významné lokalitě Milovice-Mladá a přínosu projektu společnosti Česká krajina pro přírodu.

Nejhezčí snímky z rezervace

„Nápad vydat stolní kalendář s tematikou velkých kopytníků nás velmi potěšil. Je to poprvé, kdy milovníci divokých koní, zubrů a praturů získají reprezentativní kolekci těch nejhezčích snímků, které v rezervaci vznikly. Musím poděkovat jak autorovi výtvarné části, tak klubu rodáků za vydání kalendáře i za příslib darování části výtěžku na další rozvoj rezervace," ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Občanské sdružení Přátelé a rodáci Milovic vzniklo 
v roce 2003, současný název používá od roku 2011, kdy došlo k přejmenování z názvu Milovice-Mladá. „Naším cílem je seznámit širokou veřejnost se zajímavou a někdy i překvapivou historií našeho města. Vydáváme materiály o městě, pořádáme společenské akce, jako je například Výprava k prameni Mlynařice, Cesta do školy v Mladé a další. Zapojili jsme se do obnovy původní krajiny v nivě Mlynařice a připravujeme vznik komunitní zahrady a sadu," vysvětlil Vladimír Vedral.

Na místě původní staré cihelny připravuje spolek keramickou pec na dřevo, která bude sloužit k vypalování keramiky a výrobků 
i ze zásob původní cihlářské hlíny. Organizace provozuje stránky pratele-milovic.cz, kde informuje také o aktuálních událostech v Milovicích. Týdenní nebo měsíční kalendáře s tematikou Milovic vydává spolek pravidelně od roku 2011.

Historické fotografie a pohlednice

Za projektem kalendářů stojí člen spolku Vladimír Vedral, který přes dvacet let sbírá historické fotografie a pohlednice Milovic. „První fotografie do sbírky se mi dostala po návštěvě antikvariátu v Praze, kdy jsem měl hodinu čas, než mi jel vlak. Našel jsem tam snímek z roku 1911, kde byl pohled na Milovice od Dvora, tedy statku, k vojenskému táboru. Byl zde detailní záběr na dům pod statkem. Za chvíli mi došlo, že to je náš dům 
i s původními okenicemi, které jsem našel na půdě a nevěděl, odkud se vzaly. Tím to všechno začalo a nyní mám ve sbírce přes 1100 kusů pohlednic Milovic, především z období 1900 až 1938," popsal Vladimír Vedral.

Další moment, který přispěl k tradici vydávání kalendářů, se odehrál v roce 2010. „Tehdy jsem se 
v místní restauraci RKDM dal do řeči se sympatickým mladíkem. Po nějaké době si postěžoval, že nafotil sérii fotek z natáčení historického leteckého filmu Red Tails na letišti v Milovicích, a je škoda, že je veřejnost neuvidí. Já jsem si postěžoval opačně, že bych chtěl vydat kalendář s historickými fotografiemi Milovic, ale neznám šikovného grafika, který by ho zpracoval. Ukázalo se, že mladíkem je Michal Köpping, profesionální fotograf, grafik a během čtrnácti dní šel do tisku první kalendář Milovice 2011 z natáčení filmu Red Tails. Tím spolupráce začala a Michal graficky připravil všechny naše další kalendáře," navázal Vladimír Vedral.

Jak kalendář se zvířaty získatZájemci si mohou kalendář zakoupit v Městské knihovně Milovice nebo Informačním Centru v budově milovické radnice. Kalendář je také možné objednat e-mailem a nechat si jej zaslat Českou poštou po předchozí úhradě 140 korun (99 Kč kalendář a 41 Kč poštovné) na bankovní účet spolku Přátelé a rodáci Milovic 212201832/0300 (Poštovní spořitelna).

„Při úhradě na účet uveďte do poznámky při platbě své příjmení a zároveň na e-mail info@pratele-milovic.cz zašlete celé jméno a příjmení (musí být shodné jako v poznámce) a adresu na kterou má být kalendář zaslán. Po připsání úhrady na bankovní účet bude do pěti dnů kalendář doručen na vaši adresu," dodal Vladimír Vedral.

Čtěte také: Divoké koně a zubry straší pytláci! Na pastvině se našla nalíčená oka