UNICEF je Dětský fond Organizace spojených národů. Darem získané figurky prodává v e-shopu, aby získal peníze na program očkování dětí ze zemí, jež jsme si zvykli označovat jako rozvojové, proti nemocem, které mohou být smrtelné.

Cena 600 Kč odpovídá průměrným nákladům na očkování jednoho dítěte z chudších, z našeho pohledu méně rozvinutých oblastí planety proti černému kašli, dětské obrně, spalničkám, tetanu, tuberkulóze a záškrtu. Proto akci provází slogan: Adoptuj panenku a zachráníš dítě. Zapojují se rovněž známé osobnosti, jejichž panenky bývají nabízeny v aukcích.

Aktivní přístup Středočechů k tomuto projektu chválí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Nejprve se do šití panenek zapojily školy, pak projevili zájem i senioři. Díky jejich aktivitě už získal UNICEF stovky panenek, které může nabízet k symbolické adopci,“ konstatovala.

S dodatkem, že projekt má smysl nejen kvůli samotnému finančnímu výtěžku, ale i díky tomu, že nabízí příležitost uvědomit si, jak rozdílnou životní úroveň oproti těm našim mají děti v jiných částech planety. „A samotná výroba panenek je pak tvůrčí proces, který rozvíjí kreativitu i manuální zručnost,“ konstatovala hejtmanka.

Aby tyto aktivity podpořil, Středočeský kraj v posledních letech společně s Českým výborem pro UNICEF vyhlašuje soutěž Miss panenka – junior. Existuje ovšem i seniorská kategorie, do níž se zapojují zejména obyvatelé domovů seniorů a dalších zařízení poskytujících sociální služby; ta byla uzavřena přednedávnem.

Právě startující juniorská soutěž je určena žákům a studentům středočeských základních i středních škol, obyvatelům domovů mládeže – a připojit se mohou i další instituce zajišťující péči o děti ve Středočeském kraji.

Krajský úřad informoval, že termín pro zasílání panenek do soutěže je do konce listopadu. Během prosince pak budou fotografie panenek zveřejněny v galerii na facebookové stránce českého zastoupení UNICEF, kde o těch nejkrásnějších bude hlasovat veřejnost.