Její rozmanité programy odstartovaly na počátku uplynulého víkendu a trvají do čtvrtka 6. října. Mimo jiné upozorňují na význam práce městských architektů, ale i na důležitost zelené infrastruktury nabízející možnosti pro zlepšování kvality života ve městech – a důraz je kladen rovněž na rekonstrukce a revitalizace. Však také motto letošního 12. ročníku akce zní: Nebourej, transformuj!

Prohlídka areálu dolu Františka Josefa v Kladně-Dubí.
Video, foto: Nebourej, transformuj. Lidé si prohlédli důl v Kladně-Dubí

Cílem koordinátorů ze spolku Kruh je společně s řadou místních partnerů upozornit na historické skvosty i moderní architekturu, připomenout budovy známé i ty poněkud opomíjené, stejně jako řešení celých osad nebo čtvrtí. A formou komentovaných vycházek i pestrou paletou jiných akcí zdarma přiblížit práci architektů a urbanistů zájemcům z řad veřejnosti; včetně dětí. Ve Středočeském kraji program obzvlášť zve na poznávání staveb Aleny Šrámkové či Jaroslava Fragnera, konstatovala Silvie Marková, které akci mediálně zastupuje.

Rodinné domy i průmyslový areál

Přehled konkrétních akcí, které lze ještě navštívit, najdou zájemci včetně podrobnějších údajů na webu denarchitektury.cz. „Paralelně se koná i filmový festival Film a architektura, jenž letos pojedenácté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky,“ upozornila Marková.

Připomíná, že mezi více než stovkou míst konání Dne architektury nechybí ani řada středočeských měst. Upozorňuje na rodinné domy v Černošicích a Dolních Jirčanech, které navrhovala letos zesnulá matadorka české architektury Alena Šrámková. I na jednu z jejích posledních realizací: oceněními ověnčený soubor bytových domů Corso v Řevnicích. V Řevnicích je také k vidění nová sportovní hala studia Grido architekti, která je těsně před dokončením.

GASK a chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.
Den architektury uctí Plečnika i Šrámkovou. Akce trvají do čtvrtka

Za pozornost dále určitě stojí ožívající areál bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou: objekty Kotelny a Uhelného mlýna. V Říčanech festival upozorňuje na budovu nové mateřské školy se sportovním zaměřením. A v Čelákovicích přímo září jedna z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb první republiky: Volmanova vila od architektů Karla Janů a Jiřího Štursy, která nedávno prošla rekonstrukcí.

Krematoria pro lidi i pro mazlíčky

Kolín nabízí poznávání prací významného českého architekta Jaroslava Fragnera, Nymburk zase láká krematoriem, které bylo postaveno v letech 1922 až 1924 podle plánů architekta Bedřicha Feuersteina a Bohumila Slámy. A v Poděbradech rondokubistický vysílač připomíná vůbec první radiotelegrafické spojení Československa se zahraničím v roce roku 1923. Lákadlem Kutné Hory jsou nejen Galerie Středočeského kraje, působící ve zrekonstruované jezuitské koleji, a tradičně vyhledávané památky, ale třeba i objevování areálu nemocnice či léta nevyužívané střešní kaple. Nebo poznávání stavební proměny mlýnů na Vrchlici, majících základy ve středověkých hutích na stříbro. Čáslav zase osloví nově opravenou synagogou ve stylu maurské secese od světoznámého architekta Wilhelma Stiassnyho – ale rovněž Dusíkovým divadlem, které pochází z roku 1869.

Ze slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Stavba roku Středočeského kraje 2022 v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.
Středočeská stavba roku. Stala se jí hořínská plavební komora

Na Kladně mohou nadchnout důl Františka Josefa v Dubí – jedna z nejzachovalejších důlních památek ve městě, kterou čeká nový rozvoj – ale i městské divadlo, jehož rekonstrukci navrhl David Vávra. V Lidicích program upozorňuje na expozici výtvarného umění, přilehlou zahradu, dům číslo 116 a další objekty Památníku Lidice. Ve Slaném připomíná architekturu 20. století a nabízí obhlídku moderní architektury mimo jiné s důrazem na funkcionalistickou budovu spořitelny, Husův dům, ale i budovy gymnázia a základní umělecké školy. Ze současné architektury Marková upozorňuje na zvířecí krematorium Věčná Loviště v objektu bývalého bunkru pro nákladní automobily v Žižicích od architekta Petra Hájka.