Podobná čísla zaznamenává i Praha, i když zde od zveřejňování souhrnných čísel hygienici upustili. Energii prý dávají do trasování a dalších úkolů souvisejících s koronavirovou pandemií.

Součty jsou v posledních týdnech v Praze i ve středních Čechách podobné, i když se data „přelévají“ mezi jednotlivými školami a někdy i mezi okresy.

Slova hygieniků potvrzuje i zkušenost z měst. „Třeba ředitel 3. základní školy Jan Křikava mi sdělil, že ve čtvrtek měli v karanténě čtyři třídy, v pátek jedna nastoupila, další jde do školy v pondělí a zbylé dvě nastupují v úterý. Vše se ovšem mohlo během pátečního dne ještě změnit,“ uvedla mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

Zmatky a nepopulární opatření

Samotnému řediteli největší rakovnické školy se současná opatření nezamlouvají. „Situace nestojí za nic. Žijete ze dne na den, nevíte, zda děti přijdou či ne. Zapnete počítač a nevíte, zda žáci k němu usednou. Snad tato nesmyslná opatření brzy skončí, protože tohle nemá se školstvím nic společného,“ postěžoval si Jan Křikava.

Online reportáž

Na zmatky upozorňují také v Benešově. „Žádná ucelená hlášení k nám z hygieny nepřicházejí. Je v tom obrovský chaos, že vlastně vůbec nevíme, kolik žáků nebo tříd je v karanténě,“ uvedla vedoucí Odboru školství mládeže a tělovýchovy Městské úřadu Benešov Ivana Kárová.

Situaci popsala tak, že změnu stíhá změna a neustále se informace u zavřených třídách a těch znovuotevřených prolínají. „To je také způsobeno tím, že některé třídy se do stejné situace dostávají několikrát za sebou. Samotní ředitelé škol z toho jsou už zoufalí. Hygiena nestíhá trasovat, a s tím jí proto pomáhají i sami ředitelé škol. Je to zkrátka chaos,“ zhodnotila.

Covid ve stovkách škol

Podle nejnovějších dat dostupných za poslední týden v listopadu byl ve středních Čechách zaznamenán výskyt koronaviru celkem v 375 zařízeních. Nejvíce na Mělnicku (49, dále na Benešovsku (44) a Kladensku (41). Škol s uzavřenými třídami evidovali hygienici 338, zcela uzavřených škol osm: tři na Boleslavsku, po dvou na Kolínsku a Mělnicku, jednu na Příbramsku. 

Naopak v Praze by v tuto chvíli neměla být zavřena ani jedna škola. V hlavním městě se podle dostupných dat covid týká každý týden necelých 200 škol. Nejvíce jich dlouhodobě spadá do obvodu Praha 4, kam kromě čtvrté městské části spadají i Praha 11 nebo Praha 12.

Pozitivních školáků bylo naposledy v metropoli 334, jak ukázaly výsledky plošného PCR testování na přelomu listopadu a prosince. Pozitivních žáků a studentů ve středočeských školách napočítali hygienici 1237. Nejvíce na Kutnohorsku (177), Nymbursku (167) a Příbramsku (132). Pedagogů s covidem bylo v celém kraji 153.

Bez učitelů

„Situace je složitá, ale máme ji pod kontrolou. Paradoxně víc než nemocnost dětí nás trápí nemocnost a karantény pedagogů. V některých školách je to nyní personálně na hraně,“ popsal místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr.

Vážná situace panuje na ZŠ v Městci Králové. Ředitel Petr Novák vyhlásil proto na první tři prosincové dny ředitelské volno, které je motivováno z velké části chybějícím personálem. „Někdo je doma v karanténě, jiní onemocněli i jinými nemocemi. Zvládnout personální obsazení výuky bylo v poslední době velmi těžké. A já si bohužel nemyslím, že v nejbližší době se to změní k lepšímu,“ přiznal ředitel Novák.

Naopak z nejhoršího se podle svého vedení dostávají základní školy v Králově Dvoře. „Co se týče výuky, musíme kombinovat prezenční a distanční formy, což je pro nás velice náročné. Jsme velké školy, kdy nám pomáhá flotila třiceti asistentů. A když nám spadne učitel do karantény, tak může učit aspoň skrze něj. To nám neskutečně pomáhá. V posledních týdnech jedeme na plný plyn a jsme rádi, že se nám to takto daří. Ale věříme, že jsme si prošli tím nejhorším, protože se ten vývoj pomalu lepší,“ řekl Evžen Krob, ředitel základních škol Jungmannova a Počaply.

Optimističtí jsou i na jedné ze základních škol v Kolíně. „Průběžně se nám objevují pozitivní děti, průběžně máme jednu, dvě třídy v karanténě, ale zvládáme. Na situaci, jaká je, je to ještě relativně dobré. Pravidelně komunikujeme s hygieniky, výborná spolupráce, to nám hodně pomáhá, moc si jejich práce vážím,“ shrnula ředitelka 7. základní školy Kolín Renata Jeřábková.

Vzhledem k situaci zvažují některé školy prodloužení vánočních prázdnin. Obzvláště poté, kdy tuto možnost odmítla dosluhující vláda. „Ředitelé s vedením odboru školství jednají o případném ředitelském volnu před vánočními prázdninami. Rozhodnuto o něm už je na 3. a 9. základní škole,“ řekla mluvčí boleslavského magistrátu Šárka Charousková.