Cíl? Ten je podle jejích slov jasný: v 11 soutěžích nasbírat co nejvíce cenných kovů. „Získat co nejvíce medailí a zlepšit celkové umístění v hodnocení krajů oproti tomu minulému – 12. místu,“ potvrdila. Jedním dechem ale varovala před přehnaným očekáváním; na přední příčky v celkovém hodnocení to prý nevypadá už teď; ještě před startem zápolení na sportovištích. „Hranicí úspěchu by pro Středočechy bylo desáté místo, vyloučeno ale není i několik příjemných překvapení,“ naznačila Lenertová, že krajská výprava by sice ráda zazářila, nicméně malým cílem není ani naplnit okřídlená slova: není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

„Účastnit se zimních olympiád je pro sportovce ze Středočeského kraje mnohem náročnější tím, že nemají pro zimní sporty ideální podmínky,“ vysvětlil souvislosti krajský radní pro oblast školství Zdeněk Seidl (ČSSD). „O to úspěšnější jsou pak ale na těch letních,“ připomněl, že oblíbené školní soutěže se středočeské sportovní naděje účastní tradičně – a v rámci zápolení v teplejších obdobích roku rozhodně nezůstávají na chvostu.

Olympiáda dětí a mládeže patří v rámci republiky k nejmasovějším sportovním událostem. Poměřit síly se sjede téměř 1300 nejnadanějších mládežnických sportovců ze 14 krajů. A ze Seidlových slov plyne, že svým způsobem vítězství dosáhl už každý, kdo se mezi ně probojoval. „Projít náročnou nominací není v silné konkurenci talentovaných sportovců vůbec jednoduché,“ míní radní.

I on sám je členem výpravy – a to nejen během slavnostním zahájení olympiády v pardubické Tipsport areně. Mimochodem – tam v neděli bude při úvodním defilé vlajkonošem středočeské výpravy trojnásobný mistr světa v hokeji a olympijský vítěz z Nagana Milan Hnilička. Vedení kraje zastupuje Seidl na Pardubicku rovněž během her – společně se členem výboru středočeského zastupitelstva pro tělovýchovu a sport Martinem Draxlerem (ANO). „Mým hlavním cílem je sportovce povzbudit – a přispět tak svou přítomností k dosažení těch nejlepších výsledků,“ plánuje radní, jak bude fandit. A Draxler doplňuje, že je třeba také držet palce: „Středočeským sportovcům přejeme ve všech jejich kláních hodně štěstí, protože bez toho se sport neobejde.“