Není to ale on, kdo je hlavní postavou. V hlavní roli vystupuje spisovatel Petr Březina, jenž tvoří knihu pro děti z Ukrajiny, jichž k nám v řadách válečných uprchlíků přišlo obrovské množství. Komparsisty se staly české děti, jejichž obrázky doplní jeho texty. A podporu poskytují spolek Čtení děti změní a Nadační fond Děti Ukrajiny.

„Kdybych uměl pracovat se dřevem, začnu vyrábět postele nebo stoly pro naše nové kamarády z Ukrajiny. Já ale umím psát pohádky – a v nich porážím zlo slovem,“ svěřil se spisovatel. „Moji hrdinové se staví nepřízni osudu odvahou, chytrostí a humorem, aby nakonec dosáhli svých cílů. A protože svoje pohádky čtu na základních školách, kde je děti při tom kreslí, byl tu okamžitě nápad, jak pomoci,“ vysvětlil Březina, jak se zrodil plán na vznik Pohádek pro děti z Ukrajiny.

Mají být dvojjazyčné, v češtině a v ukrajinštině, s ilustracemi od českých dětí. Jako první vznikl překlad pohádky O princezně Julii, čaroději Zlometovi a tureckém medu. Nepočítá se nicméně s tím, že se uplatní bezprostředně. Pohádková knížka má být připravena pro využití po prázdninách. V září by ji české děti měly předávat svým ukrajinským spolužákům. V červnu k nim má zamířit výzva, aby se po návratu z prázdnin do předávání knížek zapojily.

Spolek Čtení děti změní věří, že v rámci kampaně „Казки для дітей з України“ se podaří předat ukrajinským dětem tři tisíce pohádkových knížek. Stačí, když se najdou tři tisíce lidí, z nichž každý pošle sto korun na jednu knížku. Organizátoři totiž vybírají příspěvky na portálu Darujme.cz. Prozatím se z potřebné částky 300 tisíc korun díky pofpoře 54 lidí podařilo shromáždit 18 950 korun.