V uplynulých dnech byl ve Středočeském kraji zaznamenán mírný vzestup celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí, a to o 1,4 procenta. Celková nemocnost činila 928 onemocnění na 100 tisíc obyvatel, přičemž ze středních Čech byla nejvyšší nemocnost hlášena na Příbramsku, nejnižší pak na Kolínsku. V případě Rakovnicka ale počet onemocnění v porovnání s předminulým týdnem klesl o necelá čtyři procenta.

Podle vyjádření Krajské hygienické stanice (KHS) Středočeského kraje je celková epidemiologická situace klidná a odpovídá sezoně. Takzvaná chřipková epidemie tedy Rakovnicko ještě nezasáhla. Přesto by její příchod lidé neměli podceňovat a včas se proti nemoci chránit.

„Chřipková sezona typicky začíná s příchodem sychravého počasí, většinou v říjnu,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice kraje Jarmila Rážová.

Výrazně snížit riziko onemocnění, pomáhá očkování. Ve většině případů ho zajišťují praktičtí lékaři, zdravotní ústavy či speciální očkovací centra. U všech věkových skupin snižuje nejen počet návštěv v čekárně lékařů, ale také výskyt zánětu středního ucha, zvláště u dětí. Vhodná doba pro očkování je podle odborníků ještě před začátkem chřipkové sezony. 

Ideálním termínem pro očkování byl proto říjen, stihnout ho ale prý lze i v listopadu. Očkovat je možné i na začátku chřipkové epidemie, pak je ale nutné počítat s tím, že ochrana proti nemoci nastoupí až po dvou týdnech.

„Očkování doporučuji zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a také zdravotníkům a sociálním pracovníkům,“ uvedla Jarmila Rážová.

Čekárny praktických lékařů, ať už pro dospělé či děti, na Rakovnicku momentálně naplňují pacienti s podzimními virózami.

„Zatím se potýkám spíše s nachlazeními. O chřipku, doprovázenou vysokými horečkami, se zatím nejedná. Nemocnost je zatím srovnatelná s jinými roky a vypadá to, že chřipková epidemie na Rakovnicku zatím nevypukla,“ hodnotí praktická dětská lékařka Jitka Mikšovicová z Rakovníka. Jako prevenci, zvláště u dětí, doporučuje kromě bohatého přísunu vitaminu v podobě ovoce a zeleniny třeba také postupné a mírné otužování.

„U dětí je navíc problém kolektivu. Rozhodně doporučuji rodičům, aby své děti doma úplně a dostatečně doléčili a nevodili je mezi ostatní, dokud jejich stav nebude stoprocentní. Nemoc by se pak přenášela dál,“ řekla lékařka s tím, že kromě prevence je neúčinnější ochranou proti chřipce očkování. „Právě teď je pro něj nejvyšší čas. Musí se ale hlídat začátek epidemie," dodala.

Stejný názor sdílí také lékařka pro dospělé Jana Žváčková, která ordinuje v Křivoklátu. I tam ještě lékaři na příval pacientů s chřipkou teprve čekají.

„Ve srovnání s loňským rokem u nás vyloženě chřipková epidemie nepropukla. Dokonce bych řekla, že i pacientů s virózami je méně,“ řekla lékařka.

I ona by lidem očkování proti chřipce doporučila. „Očkování zabraňuje jednak infekci a horšímu průběhu nemoci a samozřejmě řadě komplikací, které s sebou nemoc přináší. Kromě nejčastějšího zápalu plic jsou to komplikace vyskytující se u pacientů s kardiovaskulárními chorobami nebo kombinace s ostatními nemocemi organismu,“ poznamenala.

Inkubační doba je u chřipky čtyřiadvacet až dvaasedmdesát hodin. Pokud nastane chřipková epidemie, je obecně vhodné nepobývat ve velkých kolektivech. Chřipka je totiž virové onemocnění, které se infekčně šíří vzduchem. Pokud ale není nemoc komplikovaná, zpravidla do týdne až dvou sama odezní.