„Cesta do školy začíná vstáváním – a proto je vhodné dítě naučit vstávat včas, aby mělo dostatek času na přípravu a cestu do školy,“ upozornil policista. S tím, že přípravy na nové období školních povinností nezahrnují jen zvýšenou aktivitu při pořizování školních pomůcek a doplňování skříní s oblečením (kdy se při nákupu vyplatí myslet na to, aby na oděvu nechyběly reflexní prvky). „Začátek nového školního roku je významný pro děti, které jdou do školy poprvé, a rovněž tak i pro ty, kteří se po prázdninách do školy vracejí,“ poznamenal Houžvic.

Zkušenosti policistů ukazují, že právě v tomto období více hrozí dětské úrazy při dopravních nehodách: školáci jsou plni prázdninových dojmů – a jejich pozornost se ještě může toulat bůhvíkde, i když se již pohybují v silničním provozu. Policisté i strážníci proto jako tradičně vyrazí ohlídat zebry či okolí autobusových zastávek v blízkosti škol, přičemž už přítomnost uniforem vybízí k opatrnosti nejen malé chodce, ale i řidiče. Někde budou s přecházením pomáhat i dobrovolníci z řad občanů.

Důležitou roli však mají i rodiče, pokud své školáky na cestě nedoprovázejí, upozorňuje policie. „Je žádoucí, aby své děti poučili, vysvětlili jim rizika a stanovili pravidla, jak se chovat při cestě do školy a při návratu domů,“ zdůraznil Houžvic. Nestačí přitom zůstat u opakování, že se chodí po přechodech, na červenou je třeba zůstat stát a před vstupem do vozovky se je třeba rozhlédnout. Podle policie by rodiče měli s dětmi projít trasu, po níž budou do školy chodit, a probrat s nimi konkrétní rizika, která na ní číhají. A skutečně – také fungování domácnosti přizpůsobit tomu, aby ráno nebylo třeba kvaltovat. Pravidlo, že spěch je špatný společník, může zrovna v dopravě vést k velmi závažným následkům.

Policie radí, co dětem zdůraznit:
- Je vhodné vybrat dítěti nejbezpečnější trasu do školy (nemusí být nejkratší), několikrát ji s ním projít, ukázat mu, jaké kde hrozí nebezpečí. Pokud jezdí hromadnou dopravou, vysvětlit mu, jak se chovat v dopravních prostředcích (za jízdy se držet, nepřecházet vozovku před autobusem nebo za ním, vždy vyčkat jeho odjezdu a až potom přejít).
- Vybrat dítěti nejbezpečnější místo k přecházení, upozornit ho, aby přecházelo pouze po přechodu, nepřecházelo mezi zaparkovanými vozidly. Vysvětlit mu, že než vstoupí do vozovky, musí se zastavit a rozhlédnout se na obě strany; až poté přejít.
- Při první samostatné cestě do školy se vyplatí dítě zpovzdálí sledovat, jak si počíná, na chyby je upozornit a znovu mu vysvětlit, co udělalo špatně.
- Je dobré dětem připomenout i téma cizí osoby. Neznamená to jen od nikoho si nebrat žádné věci nebo sladkosti a s cizím člověkem nikam nechodit ani nesedat do jeho auta. Jde také o upozornění, že s cizími lidmi se není radno bavit a sdělovat jim o sobě informace.

Zdroj: Policie ČR