Třípatrový P+R parkovací dům Černý Most III vznikne v prostoru u Chlumecké ulice, na místě současného pozemního parkoviště Černý Most I. Z necelých 300 stávajících parkovacích míst vzroste kapacita na 880 stání. Na parkovišti bude mimo jiné 22 míst pro držitele průkazu ZTP a další dvě místa pro nabíjení elektromobilů. Záchytné parkoviště P+R Černý Most II zůstane i nadále v provozu.

Přípravné práce byly zahájeny začátkem června. Během měsíce se uskuteční demolice povrchů, provádění sond, rozebírání chodníků, zemní a další práce, od července pak začne samotná stavba. První vozidla by zde měla zaparkovat už začátkem roku 2022.

Každé auto, které nevjede do města se počítá

Jasnou předností nového parkovacího domu je jeho kapacita, ale řidiči ocení i snadnou dostupnost konečné stanice metra B – Černý Most, která se navíc nachází poblíž nákupních center, hojně navštěvovaných obyvateli metropole i přespolními.

„Plošné i objektové P+R parkoviště jsou důležité dopravní stavby. Každé auto, které při cestě do Prahy zaparkuje na jejím okraji, se počítá. Ulevuje se tím dopravě v centru a zlepšuje se vzduch i životní prostředí v hlavním městě. Od konce příštího roku bude moct na Černém Mostě zaparkovat dalších 880 aut v třípatrovém parkovacích domě,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Staví se i jinde

Černý Most je jen jedním z několika dalších míst, na kterých vznikají nová parkoviště. „Dál letos budeme pokračovat také v práci na jiných plošných P+R parkovištích. Jmenovitě v roce 2020 otevřeme P+R Lipence, Hostivař 3 a Lednická Kyje, což je minimálně dalších 200 parkovacích míst,“ doplňuje Adam Scheinherr.

Projekt stavby nového P+R parkoviště Černý Most III je spolufinancován z Operačního programu Praha – pól růstu a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkově vyjde na necelých 500 milionů korun bez DPH.