Soukromá společnost RDK Slaný, která ve městě už po léta pečuje o tepelné hospodářství, nasmlouvala mnohem vyšší cenu plynu, než se podařilo například sousednímu Kladnu a dalším městům, a tak za GJ tepla a teplé vody zaplatí Slaňáci i dvakrát tolik. Aktuálně je ve Slaném cena 1578 korun za GJ, loni to bylo 1536 korun za GJ, zatímco v roce 2021 platili Slaňáci za GJ jen 599 korun.
Nájemníci se bouří a posílají poskytovateli vyúčtování k reklamaci. Další si půjčují narychlo od příbuzných a známých nebo chtějí žádat o splátkové kalendáře. Přestože si řada obyvatel od podzimu zvýšila zálohy i dvakrát, když byly avizované zvýšené ceny paliv, nestačí to. Ale co bude dál?
„Bydlím s rodinou už třináct let ve třípokojovém bytě v bývalém vojenském sídlišti v Lidické ulici. Zpravidla každý den napouštíme vanu vody, ale topení máme spíše ztlumené. Jsem si vědoma toho, že máme vyšší spotřebu vody, než je běžné. Ale loni jsme dopláceli okolo 12 tisíc korun a letos nám přišlo vyúčtování na 77 tisíc. Budeme muset sáhnout do úspor,“ říká Alexandra Janoušková z vojenčáku, která chce svůj nedoplatek u RDK nejdříve podrobit reklamaci.
Lidé počítají s reklamacemi
Nebývalé částky musí letos poprvé doplatit i další obyvatelé paneláku v ulici Cyrila Boudy. „Nedoplatku za teplo a teplou vodu jsme se zhrozili. Musíme zaplatit bezmála 21 tisíc korun za čtyřpokojový byt. V některých pokojích netopíme, jinde tlumíme topení. Děti se sprchují dvakrát týdně a já si myju vlasy třeba jen sprchou přes vanu. Loni nám vraceli přeplatek za vodu okolo pěti tisíc,“ vysvětluje nájemnice Petra Tichá, která žije s rodinou v městském bytě už šest let. Výši nedoplatku chce rozhodně nechat zrevidovat a žádat o splátkový kalendář.
Deník hovořil i s několika dalšími nájemníky a majiteli bytů, jejichž nedoplatky přesahují deset tisíc korun.
Josef Rabas z vedení společnosti RDK servis Slaný říká, že výsledná cena tepelné energie pro rok 2022 je v souladu s cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. „To znamená, že do ní musely být promítnuty skutečné náklady v plné výši. Navýšení ceny je způsobeno meziročním navýšením nákladů na palivo o téměř 300 procent,“ popisuje okolnosti Josef Rabas.
Výzvy ke zvýšení záloh
„Bývalý dodavatel plynu ukončil spolupráci s naší firmou v polovině loňského ledna a my jsme museli během deseti dnů zajistit nového dodavatele za aktuální ceny. Je třeba připomenout, že z oslovených firem se s nabídkou ozvala pouze jedna, prostor pro nějaké vyjednávání byl proto minimální,“ vysvětlil jednatel komplikace s tím, že do ceny plynu promluvila i válka na Ukrajině.
„Řada našich odběratelů si ani přes naše výzvy nezvýšila zálohy, případně ke zvýšení záloh došlo až v průběhu čtvrtého čtvrtletí. To se následně promítlo do ročního vyúčtování,“ dodává Rabas.
Aktuálně se firmě daří nakupovat zemní plyn pod vládním stropem. „Pokud tento trend bude pokračovat, dojde nejpozději v polovině roku ke snížení předběžně kalkulované ceny. Předpokládáme, že ze současných 1 578 korun o zhruba 100 až 200 korun za GJ. Je však třeba si uvědomit, že ceny zemního plynu jsou stále několikanásobně vyšší, než byly do poloviny roku 2021,“ vysvětluje Josef Rabas.
Město chce jasné vysvětlení
Ani vedení města situace není lhostejná a její řešení považuje za prioritu. „Se zástupci RDK se sejdeme znovu začátkem května. Kalkulace, kterou nám firma naposledy předložila, byla velmi nejasná a nepřehledná, proto chceme příště vše dopodrobna vysvětlit," potvrzuje místostarosta Slaného Radek Vondráček.
Kromě reklamace u dodavatele, kterou musí uplatnit do 30 dnů od doručení vyúčtování, se mohou lidé obrátit kvůli ceně na Energetický regulační úřad.