Energetici čekající na to, až udeří vichr, rozhodně nehýří takovým sebevědomím, jaké bývá zvykem slýchat od silničářů před příchodem zimy. Vědí, že dostatečně se připravit na řádění vichru vlastně nelze – a až přijde hodina H, bylo by v terénu málo montérů, i kdyby jich tam mohl vyrazit desetinásobek.

Navíc je otázkou, jak budou opraváři v prvních chvílích moci při opravách potrhaného vedení zasahovat, aby neohrozili své životy: řádění extrémního vichru se má protáhnout na celé hodiny – a i když poryvy zmírní, zdaleka ještě podle meteorologů nenastane klid. Z minulých let je ostatně známo, že obnovy dodávek elektřiny se někteří odběratelé mohou dočkat až po několika dnech.

„Poruchy v důsledku velmi silného nárazového větru se mohou objevovat od neděle 9. února až do úterý 11. února,“ upozornila Holingerová. Připomněla, že pracovníci firmy drží pohotovost tak, aby v případě potřeby bylo možno ihned navýšit jak počty pracovníků v terénu, tak na dispečinku a v call centru – a v pohotovosti jsou také subdodavatelské firmy.

„Společnost přistoupila ke zrušení prací plánovaných na pondělí a úterý z důvodu potřeby uvolnit maximum kapacit pro likvidaci následků orkánu,“ konstatovala. „Pro starosty měst a obcí a členy krizových štábů společnost aktivovala další speciální krizové informační linky s přednostním odbavením,“ připomněla dále.

Občané mohou informace a aktuální situaci hledat na webu www.cezdistribuce.cz, případně na webové stránce bezstavy.cz. Na tu ostatně odkazuje také ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Poruchy je podle Holingerové možné nahlásit na bezplatnou kontaktní linku ČEZ 800 850 860.

„Registrované uživatele informujeme o poruše prostřednictvím SMS. Při kalamitním stavu v distribuční soustavě informujeme o poruchách na www.cezdistribuce.cz prostřednictvím médií a sociálních sítí. Během těchto plošných výpadků elektřiny nás kontaktujte v nezbytných případech – nebo pokud máte informace, které nám pomohou poruchy odstranit,“ obrací se mluvčí energetické firmy na veřejnost.

V souvislosti s očekávanými poruchami elektrického vedení je také aktuální upozornění týmu ministra Havlíčka: „Nezdržujte se v blízkosti vysokých stožárů, nechoďte za silného větru do lesa – a nepřibližujte se k případným spadlým drátům!“

Jak se připravit na výpadky elektřiny

- Sledujte www.cezdistribuce.cz
- Dobijte svůj mobilní telefon a případnou powerbanku
- Připravte si přenosné svítilny a náhradní baterie; případně svíčky
- Pokud vlastníte mobilní náhradní napájecí zdroj, zkontrolujte jeho stav
- Dotankujte pohonné hmoty (ať už v případě elektrocentrály, tak i auta)
- V případě vícedenního výpadku elektřiny budete pravděpodobně muset řešit:
+ zdroj pitné vody (balená pitná voda, připojení napájecího zdroje k čerpadlu z vrtu);
+ zdroj tepla (dřevo do krbových kamen, spacáky), na vaření campingový vařič či venkovní gril;
+ nezapomeňte na dostatečnou zásobu pravidelně užívaných léků
- Jako zdroj informací lze využít přenosné rádio na baterie, popřípadě informace může poskytnout autorádio ve vašem automobilu

Zdroj: Skupina ČEZ