„Pro návštěvníky i výzkumné pracovníky znamená akreditace jistotu, že jsou sbírky zahrady legální; odpovídají všem požadovaným normám a jsou vedeny v souladu s mezinárodním právem,“ vysvětlila Dvořáková, co se změnilo. Byť u akademické instituce by asi sotvakomu přišlo na mysl, že by to mohlo být jinak, potvrzení v podobě certifikátu může být v některých případech nezbytnou podmínkou pro zapojení do speciálních projektů.

Svatá Hora.
Kam na výlet? Ministerstvo doporučuje místa, jež změnily dotace

„Velký význam to má například pro subjekty, které hledají vhodného partnera pro záchranný program nebo potřebují určitý rostlinný druh ze sbírky zahrady pro vědecký výzkum,“ tlumočila Dvořáková slova vedoucího botanické zahrady Pavla Sekerky. Z jeho pohledu lze nový stav shrnout stručně: Průhonice se stávají právoplatnou součástí největší sítě botanických zahrad a odborníků na ochranu rostlin na světě.

„Společně s akreditací Botanic Garden Accreditation, kterou jsme od BGCI získali minulý rok, získaná akreditace znamená, že je zahrada zařazena mezi mezinárodně uznávané subjekty a splňuje vysoké standardy z pohledu sbírek i návštěvnického komfortu,“ poznamenal Sekerka. S tím, že jednoznačně jde o zvýšení prestiže zahrady i jejího týmu; u nás i v zahraničí.

Za kosatci, růžemi i pivoňkami

I návštěvníci z řad laiků, pro něž je zahrada otevřena od dubna do září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, ocení jak sbírku kosatců, která patří mezi největší na světě, tak početné kolekce růží, denivek a pivoněk. Z odborného pohledu má klíčový význam také zapojení do záchranných programů kriticky ohrožených domácích druhů rostlin. Průhonický park je dále součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity.

Vývoj čipů využívajících diamant, ČVUT.
Vědci ze středních Čech učí svět, jak vylepšit počítače diamantem

BGCI je mezinárodní organizace sdružující botanické zahrady, přičemž jejím hlavním cílem je záchrana genofondu planých i kulturních rostlin. Celosvětově sdružuje přes 60 tisíc odborníků z botanických zahrad. Vytváří také globální databáze shrnující informace o rozmanitých rostlinách včetně stromů.

Co oceňuje akreditace BGCI
- Strategické řízení zahrady
- Dokumentaci sbírek
- Odborné znalosti zaměstnanců
- Vzdělávání veřejnosti
- Udržitelnost
- Etický přístup
- Ochrannou činnost zaměřenou jak na ochranu před škůdci, tak na ochranu rostlinných druhů

Zdroj: Botanický ústav AV ČR