„Když bylo dítě nalezeno, nedýchalo, bylo v bezvědomí – a nikdo nebyl schopen říct, jak dlouho bylo pod hladinou,“ uvedli záchranáři. S tím, že na místo spěchaly posádky v sanitních vozech, ale i zdravotníci ve vrtulníku. První minuty, než dorazila odborná pomoc, přesto byly na rodičích, jimž do telefonu radila operátorka tísňové linky. „Museli plně spolupracovat a začít své dítě resuscitovat, aby mělo šanci na život. Záchranářům se následný boj o život podařilo vyhrát – a pevně věříme v plné uzdravení batolete,“ uvádí facebook záchranářů.

Jeden z členů týmu, Jirka, se svěřil se svými pocity. „Vidím před sebou hrdiny,“ konstatoval na adresu kolegů. „Sehraný tým; jedna ruka podává bez pokynu a zaváhání, co druhá žádá… Když nad sebou slyším vrtulník, do toho nářek zoufalé maminky, ale zároveň i počínající pláč dítěte, přistihnu se, že se mi začne třást ruka a hlas,“ připomněl momenty, na které se nezapomíná. Ani když jste člověk, pro něhož je boj o životy denním chlebem.

Loni byli středočeští záchranáři přivoláni ke 32 tonoucím osobám, z nichž se v devíti případech jednalo o nezletilé děti. A právě pro ty nejmenší představují bazény a zahradní jezírka velkou hrozbu. Stačí chvilka bez dozoru – a k maléru může být blízko. Nepomůže přitom, jestliže dítě budou hlídat „všichni“; tím snáz přijde moment, kdy nakonec nebude dávat pozor nikdo.

Záchranáři také radí vlastníkům bazénů, aby pamatovali na jejich zajištění: existují plůtky, zakrytí, zastřešení, ale i elektronické alarmy, které spustí poplach, kdy někdo spadne do vody. „Pozor však na různé měkké zakrývací fólie nebo plachty. V případě, že na ně spadne malé dítě, mohou vytvořit nebezpečný průhyb plný vody, ze kterého se dá jen velmi obtížně vyprostit,“ varuje facebook středočeských záchranářů.