Místo KACPU bude kraj pomocí letáků a dalších dostupných informačních kanálů směrovat běžence na takzvané OAMPy neboli pobočky odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra či na standardní pracoviště oddělení pobytových agend cizinecké policie. Ty se shodně nacházejí v Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami; ve dvou případech i na společné adrese. Prodlouží se jejich provozní doba: od pondělka do čtvrtka od osmé do šestnácté hodiny; v pátek bude o hodinu kratší.

Na zmiňovaná pracoviště si uprchlíci mohou přijít vyřídit registraci i nyní; v době fungování KACPU. Otevřeno ale zatím mají v menším rozsahu – a těm, kteří potřebují zajistit ubytování, tuhle možnost nenabídnou. Obojí se změní od počátku srpna. Pokud uprchlík bude potřebovat, na pracovišti, které navštívil, rovnou dostane adresu, kde na něj čeká střecha nad hlavou a postel. Bude to možné díky tomu, že v kladenském sídle Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje vznikne ubytovací tým, s nímž budou komunikovat jednotlivá kontaktní pracoviště ve zmiňovaných pěti městech.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Míst je nyní dostatek, když se část dříve obsazených uvolnila v souvislosti s tím, že mnozí uprchlíci, kteří přijeli dříve, se už vrátili zpět na Ukrajinu. „V databázi HUMPO máme 1500 míst,“ konstatovala hejtmanka. Připomněla, že cílem bude směrovat uprchlíky hledající bydlení tam, kde ještě zbývají místa ve školkách a školách či je větší šance najít práci.

Petra Pecková (STAN), ilustrační foto.
Uzavření centra pro běžence: Hejtmanka Pecková vystoupila proti Rakušanovi

Pro běžence jsou také připraveny rady, které instituce by měli rovněž navštívit kvůli vyřizování dalších záležitostí: například úřad práce, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu… Pecková přitom nemá obavy, že by s tím uprchlíci měli problém.

„Připravili jsme pro ně všechny potřebné informace i s odkazy a QR kódy a možností prokliku do mapy, s čímž, jak jsme se přesvědčili, Ukrajinci umějí velmi dobře pracovat,“ odpověděla na otázku Deníku. Nepochybuje současně, že odbavit příchozí budou zvládat i pracoviště OAMP či cizinecké policie – vždyť kutnohorské KACPU nyní na rozdíl od dřívějška podle slov Peckové navštěvují jen „jednotky až desítky uprchlíků denně“.