Například v tomto období dominují trávy a duby, řekla Eliška Kopelentová, lékařka z alergologické a imunologické poradny kolínské nemocnice. „Dub je alergen zkříženě reagující s břízou, která nyní sice svoji sezónu končí, ale kvůli alergologické příbuznosti dubu a břízy, kvetoucí dub sezónu osob přecitlivělých na břízu prodlužuje,“ vysvětlila.

Pyly trav trápí 70 procent alergiků

Trávy jsou pro alergiky ale větší problém, dodává záhy. Až 70 procent českých alergiků je totiž přecitlivělých na pyly trav, které podle jejích slov začaly naplno kvést, to potrvá až zhruba do poloviny července.

Jak jsou na tom alergici, co se týká žlutých polí řepky olejky? „V současnosti kvete také našimi pacienty obávaná řepka, ta ale bývá skutečným alergenem spíše výjimečně. Pylové zrno řepky je těžké a způsobuje spíše obtíže nealergické v bezprostředním okolí řepkových polí, kde působí dráždivě i na nealergické osoby,“ uvedla lékařka Eliška Kopelentová.

Nejčastější problémy: alergické rýmy a záněty spojivek

Pokud máte vy nebo někdo ve vašem okolí pylovou alergii, projevy budete nejspíše dobře znát, pojmy jako alergická rýma či zánět očních spojivek vám nebude neznámý. Mohou se k tomu ale přidat další komplikace. „Pacienti tyto obtíže vnímají jako svědění nosu, kýchání, vodnatou rýmu, pocit ucpaného nosu, zhoršení čichu, pocit zalehnutí uší, svědění v hrdle, v uších, svědění a slzení očí, někdy navíc pociťují celkovou únavu, bolesti kloubů a mírně zvýšenou teplotu,“ říká lékařka.

Pylová alergie se může projevit také známkami průduškového astmatu, způsobit tzv. svědivou kopřivku, nebo zhoršit atopický ekzém, podotýká Eliška Kopelentová.

Můžou se zhoršit potravinové alergie

Pokud jste alergičtí na břízu, v době pylové sezony se vám mohou zhoršit příznaky potravinové alergie. „Příčinou je zkřížená reaktivita mezi alergeny břízového pylu a některými potravinami, v českých podmínkách je touto potravinou nejčastěji jablko, peckovice, kořenová zelenina, syrové brambory, lískový ořech, mandle a některé druhy koření,“ řekla lékařka.

Možná znáte termín solární alergie; jak ale říká Eliška Kopelentová, to je nepřesný pojem. „Používá se k vyjádření skutečnosti, že po kontaktu kůže se slunečními paprsky dojde k výsevu svědivé vyrážky. Tomuto jevu říkáme solární dermatitida a její léčba patří do rukou praktických lékařů a dermatologů. V této oblasti je nejdůležitější prevence, tedy ochrana kůže před slunečním zářením,“ vysvětluje.

První pomoc je u praktických lékařů

Kam ale mohou alergici vyrazit za pomocí, když potřebují ulevit? Alergici dostanou první účinnou pomoc u praktických lékařů. „Léky zklidní alergické projevy, navrhnou režimová opatření,“ odpověděla Eliška Kopelentová.

Poté mohou pacienta po skončení pylové sezony odeslat na specializované vyšetření alergologem či klinickým imunologem. „Ten upřesní příčinný alergen a pokud je to možné, navrhne pacientovi alergenovou imunoterapii, tedy přímo léčbu alergenem, na který je pacient přecitlivělý,“ dodala.