Ti jen během noci zaznamenali v kraji stovku zásahů souvisejících s větrem (především u stromů spadlých na komunikace či polámaných a představujících ohrožení, ale i na střechách) – a další po ránu rychle přibývaly.

Objevily se také maléry jiného druhu: například v Hořovicích strom spadlý na dům nebo v Kladně poškození aut u nemocnice také spadlým stromem. Vyvstala však především řada komplikací v dopravě. Natolik, až se ukázalo, že hodiny nemusejí být důležité. Hlavně se dostat do cíle v pořádku a ve zdraví! A pokud možno beze škod – což se ne vždy podařilo.

Doprava stála na silnicích i na kolejích

Problémy s průjezdem se kvůli padajícím stromům nevyhnuly ani hlavním tahům. Například v šest hodin spěchali hasiči na 63. kilometr dálnice D1, aby zjednali pořádek v jízdním pásu od Prahy a Benešovska směrem na Brno, kde spadlý strom zasahoval do pravého jízdního pruhu. Nápor větru ale v této oblasti neustálo více stromů, rostoucích u dálnice na Vlašimsku a při pomezí benešovského okresu s Pelhřimovskem na Vysočině.

O hodinu později se kvůli zásahům při jejich odstraňování vytvářely na D1 kolony i s poměrně citelným zdržením mezi 39. a zhruba 70. kilometrem. Například nebezpečně nahnutý strom nad jízdním pásem na Brno bylo třeba zlikvidovat na 43. kilometru. Jiný problém vyvstal na příjezdu do Mladé Boleslavi po dálnici D10 od Prahy: na 42. kilometru se vytvořila na vozovce obří louže vyžadující od řidičů opatrnost; na vině byla ucpaná vpusť.

Na Benešovsku působily ráno spadlé stromy problémy také na železnici, dokonce na koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi při pomezí Benešovska a jihočeského Táborska – trakční vedení bylo třeba opravit mezi Střezimíří a Heřmaničkami. Na Kolínsku vlaky nejezdily také, rovněž na koridoru: mezi Kolínem a Velimí; porucha trakčního vedení omezila provoz vlaků na jedné ze dvou traťových kolejí mezi Kolínem a Kutnou Horou.

A na Berounsku se na hlavní železniční trati mezi Prahou a Plzní zastavily vlaky u Karlštejna kvůli tomu, že na trať spadlo vedení vysokého napětí. Komplikovaný průjezd kvůli spadlým stromům přibrzdil nebo odklonil také autobusy na několika linkách. Jejich trasu pozměnily i události v jiných krajích: například v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku byla kvůli havarijnímu stavu skály nad řekou uzavřena ulice Tyršovo nábřeží.

Že i na vozovku mohou spadnout elektrické dráty a střecha, se ukázalo po půl osmé ve Svojeticích na Praze-východ, kde z tohoto důvodu zůstala neprůjezdná Choceradská ulice. Masivní plechová střecha z rodinného domu se také usadila na silnici ve Voděradech u obce Luštěnice na Mladoboleslavsku. Již ve čtvrt na sedm zkomplikovalo odstraňování spadlého stromů průjezd po silnici II/102 u Slap na Praze-západ.

Strom zavalil také silnici I/9 na severním okraji Mělníka. Před devátou si strom zabral pro sebe polovinu šířky silnice I/16 u Kropáčovy Vrutice; nedaleko mostu přes Košátecký potok při pomezí Mladoboleslavska a Mělnicka. Ve stejné době se strom položil i na silnici II/237 u obce Ruda na Rakovnicku. Po desáté pak obdobné hlášení přišlo z Prahy-východ: strom zavalil silnici II/107 mezi Říčany a Světicemi.

Po půl sedmé komplikovaly průjezd dokonce nárazy nákladních aut do spadlých stromů. Právě kvůli tomu byla uzavřena silnice II/108 u Kostelce nad Černými lesy na Praze-východ. Na silnici I/3 na Benešovsku poblíž Poříčí nad Sázavou, kde do spadlého stromu narazil kamion, se sice s opatrností projet dalo – v obou směrech se však vytvářely kolony.

Jasný vliv větru policisté přisuzují také nehodě osobního auta, k níž došlo na Kolínsku u Jestřabí Lhoty; na silnici II/328 spojující Kolín a Městec Králové. Na D4 na Příbramsku zase vítr otočil přívěsný vozík za autem mířícím od Prahy na Strakonice, což komplikovalo průjezd na 33. kilometru za sjezdem na Dobříš. Naštěstí se tyto nehody obešly bez zranění.

Odpoledne vítr zmírní, ale neustane

Varování před velmi silným jihozápadním až západním větrem s nárazy o rychlosti 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h) vydal Český hydrometeorologický ústav na úrovni výstrahy s vysokým stupněm nebezpečí. Platí do čtvrteční 15. hodiny. Pak ji s platností až do půlnoci vystřídá mírnější výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, jež má být aktuální až do půlnoci.

Větrný však zřejmě bude také vstup do víkendu. Předběžné varování, které nicméně meteorologové ještě budou upřesňovat, hovoří o očekávaných nárazech západního větru o rychlosti 15 až 25 m/s (až 90 km/h) od pátečního do sobotního podvečera: od 18. hodiny a opět do 18 hodin.