Už při zakládání zahrady musíte mít dobře ošetřen pronájem od majitele pozemku. Veřejně a transparentně, obzvlášť pokud si pronajímáte veřejný prostor. Jedním z nejčastějších problémů mohou být nevyřešené nebo změněné majetkoprávní vztahy: změní se zkrátka záměr majitele nebo přímo majitel samotný. Tomu můžete čelit kvalitní smlouvou, která vám dá třeba prostor a čas poohlédnout se po novém, možná lepším pozemku.

Sousedství zahrady, neziskové organizace, komunitní centra, školy a školky, to všechno mohou být vaši spojenci při budování zahrady. „Zvěte i zástupce města a místní samosprávy, je to důležité pro rozvoj zahrady. Občas se bez povolení od úřadů neobejdete a určitě se lépe jedná s někým, kdo vás zná. Budujte přátelské vztahy s místními úředníky, kteří fandí komunitnímu pěstování a kompostování,“ doporučuje Radka Pokorná z veřejně prospěšné společnosti KOKOZA.
Kromě péče o salát a kedlubny byste měli chodit na veřejná zasedání zastupitelstva (obzvlášť pokud máte pozemek patřící městu), abyste věděli, jaké problémy vaše okolí řeší, a třeba i pomoci. Možná si říkáte, že zahradu otevřete pro sousedy, až když rozkvete, ale opak je pravdou. Zapojujte je hned od prvních plánování, vezmou si ji za své a určitě se vám pak bude v sousedství lépe fungovat.

Občas může budování zahrady trvat pár let, než bude zahrada vypadat tak, jak jste si vysnili. Ale i tak se určitě najde důvod k sousedskému setkání. Stačí i malé úspěchy – rozhodně začátek sezony i ukončení sklizně za pořádnou oslavu stojí, a to i se sousedy.
Exkurze a workshopy
K čemu dalšímu může zahrada sloužit? Pro rodiny s dětmi nebo i pro mateřské a základní školy může znamenat skvělé místo pro představení uzavřeného cyklu jídla v praxi nebo pro nejrůznější exkurze. Také workshopy pro dospělé budou v letních měsících velmi příjemnou aktivitou. Rodiny se v zahradě mohou scházet na nedělní obědy, děti slavit s kamarády narozeniny, maminky pořádat společné ochutnávky jídel a výměny receptů. A umožněte lidem z okolí, aby vám nosili do kompostéru bioodpad, ať ani jedna sousedská slupka nepřijde nazmar.

Je možné, že se v sousedství najde někdo, kdo zahradou nebude úplně nadšen. Snažte se vyhnout vyhrocenému konfliktu, který by příliš mnoho nevyřešil. Je důležité mít spojence a trpělivě vysvětlovat. Třeba ho návštěva na nějaké akci přiměje ke změně názoru.
Když zahrada žije
Při zařizování komunitní zahrady vymezte prostor pro posezení a další aktivity. Milujete společné grilování? Pak by místo na ohniště nebo gril mělo být základem; k němu pak přijde stůl. Většině lidí ve vzpomínkách na dětství nechybí houpačka. A proč kromě té dětské neudělat i jednu pro dospělé? Nebo houpací síť ve větvích stromů? Nebo lavičku ve stínu? Radost všem návštěvníků a obyvatelům komunitních zahrad udělají krmítka a pítka pro ptáky, budky, přístřešky pro drobný hmyz neboli hmyzí domečky, pro včely medonosné květiny a pro motýly třeba motýlí keř nebo třapatkovku.