Sezona nic moc hlásí správci památek. Zatímco u většiny jiných turistických lákadel je výhodou slunečné a teplé počasí, návštěvnost zámků a hradů se úměrně zvyšuje s počtem studených a propršených dní. V řadě regionů ubývá rekreantů ze zahraničí.
„Ještě nemám úplná čísla. Celkově budeme moci posuzovat až koncem září nebo říjnu, ale oproti loňskému roku máme návštěvnost nižší, je zhruba stejná jako předloni,“ řekla zástupkyně kastelánky hradu Český Šternberk Hana Hořejší s tím, že návštěvnost je ovlivněna tolika faktory, že nejde přesně říct, zrovna kterými. Někdy lidé přicházejí i ve vedrech, což není tak obvyklé, a naopak.
„V létě o prázdninách převažuje česká klientela, jinak z té cizí navštěvují zámek nejvíce Japonci, Rusové, Ukrajinci a Italové. Také na podzim máme nahlášené skupinky, které k nám vozí cestovky. Už teď je ale jasné, že přišlo méně návštěvníků, než loni. Snažíme se zpestřit nabídku a jsme rádi, že se k nám alespoň vrací lidé, kteří už tady byli a chtějí vidět, co nového jsme pro ně vymysleli,“ dodala Hořejší.
Nižší návštěvnost zaznamenávají také na zámku Konopiště, který patří k nejnavštěvovanějším zámkům.
„V letošním roce je to docela špatné. Především hodně ubývá cizinců. Na vině je posilující koruna a pro ně tu začíná být draho, i když poskytujeme různé slevy. Zdražil se benzín, parkovné. Hodně jezdili Rusové, samozřejmě anglicky a německy mluvící turisté. Zkoušeli jsme dělat programy, ale moc to nejde. Spíš jsme na nich prodělávali, natož vydělali. Návštěvníků ubývá nejen na hradech a zámcích, ale co jsem četla, turistů ubývá v celé Evropě. Jsou jiné destinace, které jsou zajímavější,“ uvedla Marie Krejčová, kastelánka Konopiště.
Jedna z mála památek na Benešovsku, kde si letošní sezonu pochvalují, je zámek Jemniště. „Pokud návštěvnost bude pokračovat jako dosud, budeme velmi spokojeni, tak jako s loňskou,“ řekl majitel zámku Jiří Sternberg.
„Nabízíme komplexní služby, slušné zázemí kavárny, zvěřinec, který láká děti, rozšířili jsme zámecký park. Relativně úspěšně navštěvované je divadelní léto, měli jsme zde akce známých osobností, které lidi přilákají. Zámek se snažíme propagovat v médiích,“ dodal zámecký pán.