Už v pátek 30. května totiž začne v režii města Benešova hlavní část vzpomínkové akce nazvané Mým národům. Akce připomene sto let od atentátu v Sarajevu, při němž 28. června zemřel konopišťský pán a jeho choť a také následné rozpoutání 1. světové války.

Právě proto budou městem znovu mašírovat vojenské jednotky a diváci uvidí i výcvik pěchoty. Nebude ale chybět ani lidová veselice nebo dobová módní přehlídka. To vše nejen v podání českých členů klubů vojenské historie, ale také za účasti jejich zahraničních kolegů.

Velkem by jich do Benešova mělo dorazit kolem dvou stovek a navíc také dvacítka kavaleristů, tedy vojáků na koních.

„Uvidíme spoustu rozličných uniforem z různých koutů Evropy," uvedl za organizátory Jaroslav Pelíšek.

Kromě těch z Čech dorazí vojáci také z Německa, Rakouska, Slovinska, Itálie, Maďarska, Slovenska, Litvy a Polska. Přijedou ale také ostrostřelecké spolky i zástupci Červeného kříže, který fungoval už za první světové války.

„V Benešově vystoupí jezdci na koních – huláni, husaři a dragouni. Na koních ale projede městem také celý generální štáb. Bude to přepestrá směsice uniforem od polního maršálka po zbrojmistra. Tyto stejnokroje nejsou k vidění ani v muzeích," připomněl Pelíšek s tím, že zájem klubů vojenské historie o benešovské setkání byl podle něj nebývale velký.

Vojáci se do benešovských Táborských kasáren začnou sjíždět už v pátek 30. května odpoledne. V 19 hodin se vydají na pochod městem a u pomníku před gymnáziem uctí památku obětí světových válek.

Hlavní program setkání se odehraje v sobotu. V Táborských kasárnách se otevře veřejnosti vojenský tábor. Z něj se v devět hodin vydá vojsko pochodem na Masarykovo náměstí. Ve stejnou chvíli vyjede z Konopiště arcivévoda František Ferdinand d'Este s rodinou a generálním štábem. Při inspekční zastávce na benešovském nádraží se mu dostane ujištění, že jeho salonní vůz je připraven na cestu do Sarajeva. František Ferdinand potom odjede na Masarykovo náměstí, aby se rozloučil se 102. pěším plukem, pak zajede na inspekci do Pivovaru Ferdinand a nakonec se vrátí na Konopiště. Návštěvníci ho tam budou moci potkat na jižní terase zámku nebo v Růžové zahradě.

Program v sobotu 31. května začne ve 12.30 v Táborských kasárnách módní přehlídkou dobového oblečení z let 1850 až 1940.
Návštěvníci si prohlédnou výstavu palných zbraní, nástup a výcvik kavalerie a výcvik pěchoty. Program ukončí 100 symbolických ran, z toho 96 ran z pušek a čtyři z kanonů.

„Děla zapůjčil Vojenský historický ústav a od první světové války se z nich nestřílelo. Nechali jsme vyrobit speciální náboje, abychom z nich mohli střílet," řekl Jaroslav Pelíšek.

V 18.30 začne moderovaná událost v historickém kontextu nazvaná Mobilizace 1914 aneb Do švestek jsme doma!!!

Po celý den bude ve vojenském táboře v kasárnách přístupná polní kuchyně, kavárna a četnická stanice, bude se podávat i dobové jídlo.
Na vlakovém nádraží bude přistaven salonní vůz Posázavského Pacifiku s tematickou výstavou. Pro děti je připravena malá střelnice nebo divadelní představení.

V neděli 1. června se uskuteční od 10 hodin v benešovském kostele sv. Mikuláše zádušní mše za oběti Velké války.

Na Konopišti pak bude ve 14 hodin otevřen rekonstruovaný Korkový pavilon. U kostela na Chvojně kněz v 16 hodin požehná dopravním prostředkům a cestovatelům.

Součástí vzpomínkových akcí u příležitosti stého výročí Sarajevského atentátu a rozpoutání 1. světové války jsou ale také výstavy, přednášky a další akce.                  JAROSLAVA TŮMOVÁ