Slavnostní vernisáž zahájilo Stamicovo kvarteto Schubertovým Triem B dur. Poté přivítala návštěvníky muzea Gabriela Francová a kurátor výstavy Pavel Liška. Následně měla krátké přivítání i Silvie Billeter.

Ústředním bodem výstavy je cyklus Hledat Petrkov (1992–2010), ve kterém Billeter zkoumá vztah mezi člověkem a krajinou. Vrstvením odlišných materiálů, jako je japonský papír, fólie a gázy, a jejich následnou úpravou autorka vytváří z plošných obrazů prostorová díla, která přesahují tradiční grafické techniky.

Výstava dále navazuje dialogem s tvorbou dalších umělců, s nimiž Billeter sdílela profesní i lidskou cestu. Mezi vystavenými jmény návštěvníci najdou Jiřího Johna, Adrianu Šimovou, Václava Ciglera, Evu Brodskou a další.

Dokumentační fotografie Josefa Dvořáčka, pořízené přímo pro tuto výstavu, pak doplňují a dokreslují obraz autorčina života a práce. Retrospektiva Poesie tisku je jedinečnou příležitostí ponořit se do světa grafického umění a vnímat jeho hloubku a rozmanitost. Výstava potrvá 29. září.

K doprovodu výstavy je připraven bohatý program. V úterý 11. června od 18 hodin se v Šímově síni uskuteční promítání dokumentu Petrkov 13 a koncert písničkáře Karla Vepřeka, který zhudebnil básně Bohuslava Reynka.

Na konci letních prázdnin (24. srpna) si zájemci mohou, v osobním doprovodu Silvie Billeter, užít společnou cestu z Benešova na zámeček Petrkov, kde se odehraje divadelní představení Suzanne Renaud režisérky Lucie Trmíkové.