Teprve devítiletý hudebník ze Základní umělecké školy ve Vlašimi zazářil v ústředním kole Národní soutěže základních uměleckých škol ve hře na akordeon, které se konalo 10. až 12. května v Plzni. Dokázal přesvědčit svým precizním přednesem a od všech sedmi porotců obdržel nejvyšší možné bodové hodnocení.

Díky tomu si vybojoval nejen prvenství ve své kategorii do 10 let, ale v obrovské konkurenci téměř 130 sólistů ze všech věkových kategorií získal i titul absolutního vítěze celé soutěže. Tímto výsledkem navázal na své předchozí úspěchy z letošního roku. V uplynulých měsících se totiž stal laureátem mezinárodních akordeonových soutěží v Praze, ve Vídni a v německém Klingenthalu.

Akordeonista Viktor Stocker.
Úspěšný mladý akordeonista hraje pro radost

Nyní už se mladý hudebník připravuje na další soutěže, letní mistrovské kurzy v Třeboni a řadu vystoupení, která ho v příštích měsících čekají. Pravidelně totiž koncertuje po boku studentů Pražské konzervatoře, ať již sólově, či v duetu s akordeonistou Martinem Kotem. A v červnu dokonce vystoupí jako host na koncertu houslisty Jaroslava Svěceného.

Viktor má už ve svém věku jasnou představu o tom, že se chce jednou hudbě věnovat naplno. Kromě studia na Základní umělecké škole ve Vlašimi tak již dnes pravidelně dojíždí na konzultace k profesoru Ladislavu Horákovi na Pražskou konzervatoř.

„Na akordeon jsem chtěl hrát od malička. Každý den cvičím přibližně dvě hodiny, před soutěží i déle. Kromě toho zkouším také komponovat. Těším se, že na letních kurzech v Třeboni letos vystoupím i se svou novou skladbou,“ prozradil Viktor Stocker.

Viktor se svým učitelem Jiřím Neužilem.
Mladý akordeonista z Vlašimi předčil muzikanty z ciziny