„Nakonec jsme se dopočítali podle toho, jaké masky si oblékla naše hlavní organizátorka Štěpánka Loužecká. První dva ročníky byla za žokeje, pak dvakrát za sestřičku, loni vystupovala jako údržbář a teď je zase za sestřičku," vypočítala Eva Toušová, z osadního výboru, který společně s místními dobrovolnými hasiči masopust zorganizoval, a připomněla také, co místní vedlo ke konání masopustu. „Pátrali jsme v kronikách a naše masopusty pak navázaly na dřívější tradici," uvedla Eva Toušová

I když organizátorka připomínala, že současné maškary se už tolik nedrží tradice, v poděluském průvodu ty klasické přece jen nechyběly. Za muzikanty usazenými v zastřešeném valníčku taženém malotraktorem tak kráčel kůň, kráva, ta ale vlastně jela díky vlastním kolečkům, šel medvěd, vodník, jeptiška, baba s nůší čert i smrtka.

„Přece jen nám ale chybí dráteník a nevíme, jestli přijde kominík," zasmála se Eva Toušová na návsi, kde průvod masek začínal a také končil. Se svým partnerem se oblékla do pytloviny jako takzvaní „slamění", kteří rozdávají slámu a tím zaručují obdarovaným po celý další rok dobrou úrodu a také plodnost. Právě proto je v žertu a naoko někteří z obyvatel Podělus s vícečetnými rodinami odháněli od svých vrat.

K asi dvacetičlennému jádru maskovaných účastníků průvodu, se pak přidávali další lidé. Od nejmladších, po seniory.

„Ti nejstarší do průvodu nechodí, ale jsou rádi, když se za nimi zastavíme a mohou si třeba i zatančit. Už teď ale mají připravené u svých domů občerstvení, jako jsou kobližky, chlebíčky, jednohubky nebo boží milosti, mají vyleštěné sklo a samozřejmě nachystané i něco ostřejšího na zahřátí," uvedla Eva Toušová před tím, než se průvod vydal na cestu po zhruba osmdesáti staveních v celé obci.

Kdy je masopust, vědí všichni obyvatelé Podělus. Nejen z plakátů. Osadní výbor totiž do každé schránky vhazuje pokaždé i pozvánku.
O bezpečnost účastníků se starali na silnici na obou koncích průvodu strážníci z Týnce. Organizátoři ale také na sloup u silnice vyvěsili upozorňující, dobře čitelnou tabulku pro řidiče.

Závěr masopustu v Podělusech se konal na tradičním místě v malém sále místní hospody. I tam, přes omezený prostory hrála muzika, hodnotilo se a tančilo až do noci. A také se plánovalo. Například i to, jak osadní výbor využije peníze, které maškary vybraly jako mýto od řidičů projíždějících obcí. Jak potvrdila Eva Toušová, výtěžek používají při pořádání dětských dnů na zajištění atrakcí pro děti. „Loni jsme dětem za masopustní peníze zajistili akvazorbing," dodala.

Tereza se do reje masek zapojila jako vodník
close Šestý masopust v Podělusech. zoom_in

Podělusy – Loni poprvé, jen tak, na zkušenou a v civilních šatech, letos znovu, tentokrát už ale tak, jak to má být, v kostýmu.
Právě tak vyrazila Tereza, obyvatelka českého hlavního města, která víkend trávila u příbuzných v posázavských Podělusech, jedné z osad města Týnce nad Sázavou. Šla za vodníka, stejně jako její přítel.

„Ne, vodník, kterého ztvárňuji nemá žádné jméno," odpověděla Tereza na dotaz. „Jsem jen vodník ze sázavského jezu na Brejlově," usmála se.
Nepříliš složitý kostým s barevnou parukou a hučkou na hlavu vyšel Terezu zhruba na dvě stovky.