Zbývá necelý měsíc do 23. března, hlavního termínu jarního dobrovolnického úklidu Ukliďme svět, a zároveň několik dní do uzavření žádostí o bezplatné zaslání úklidových pomůcek. O ty si organizátoři lokálních úklidů mohou požádat do 4. března na stránkách www.uklidmesvet.cz rovnou při registraci svého úklidu: Přidejte svůj úklid - Ukliďme svět. Zadáním svého úklidu do formuláře na web mohou organizátoři navíc získat pro svůj úklid potřebné dobrovolníky, kteří si mohou najít vhodnou akci podle lokality a termínu a mohou se v případě potřeby domluvit i přímo s organizátorem.

Pomůcek je dost, přihlaste se o ně

„Pytlů a dětských rukavic máme letos i díky podpoře Ministerstva životního prostředí celkem dost, stačí si akci u nás jednoduše na webu nahlásit, a ve formuláři k tomu vyplnit počet pytlů a rukavic. Balíček vám zdarma zašleme před hlavním termínem,“ hlásí tým Ukliďme svět z Českého svazu ochránců přírody. Letos nabízí hlavně pytle a dětské rukavice kvůli narůstající poptávce škol.

Z megakoncertu Rybiček 48 ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře.
Jarní Megakoncerty Rybiček 48 a letní festivaly. Kam na Kutnohorsku za muzikou

Organizátoři si pochvalují dlouhodobou pozitivní zkušenost s místními samosprávami, které Ukliďme svět znají a iniciativě fandí, v úspěchu dobrovolnických úklidů totiž hrají zásadní roli. „Pokud se dobrovolníci s akcí nahlásí s dostatečným předstihem, zpravidla se s místním úředníkem či starostou bez problémů domluví na termínu a místě vyzvednutí naplněných pytlů. Pokud se jedná o větší množství odpadu, jsou mnohdy ochotní poskytnout i celý kontejner,“ potvrzuje zkušenost Kateřina Landová, členka týmu Ukliďme svět.

Kam se na lov odpadků vydat?

Kvůli krátké zimě je jaro očekáváno dříve, na lov odpadků se tedy vyplatí jít letos zavčas, než se zem zazelená a odpadky překryje. „Nedávné přívalové deště a vichry posunuly mnoho odpadků do okolí vodotečí, pokud tedy nevíte, kam se za odpadky pustit, ale chcete udělat dobrý skutek pro přírodu, procházka kolem potoka či řeky je téměř jistota,“ dávají tip organizátoři.

Ukliďme svět, Ukliďme Česko. Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Denisa ŠimanováUkliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody. Dobrovolníci v kampani Ukliďme svět odstraní z přírody a veřejných prostranství každoročně tuny odpadků. Například za loňský více jak 22 000 dobrovolníků sesbíralo přes 170 tun odpadků.