Soutěž pro školáky vyhlásily v rámci udržitelnosti projektu Po cestách a hradech doby Karla IV. obecně prospěšné společnosti Posázaví a Místní akční skupina Pomalší. „Úkolem soutěžních týmů bylo vypátrat zajímavé informace o vybrané osobnosti nebo památce regionu Posázaví a zpracovat je formou krátké, ale výstižné a vtipné reportáže – písemné, rozhlasové nebo filmové,“ uvedla Jaroslava Tůmová, mluvčí Posázaví s tím, že pětičlenná porota pak hodnotila šest videí a dvě psané práce.

Vítězem se stal tým ZŠ a MŠ Sázava ve složení Petra Drahokoupilová, Ivana Pokorná, Alžběta Švačová a Jan Ostrý. Na druhém místě skončil tým ZŠ Netvořice ve složení Kateřina Kutová, Radka Šínová, Lucie Jirásková a Nela Červená. Třetí místo obsadilo družstvo ZŠ Dukelská Benešov ve složení Šárka Neuwirthová, Sára Nováková, Vlasta Horáková a Aneta Vojtíšková.  „Vítězný tým natočil reportáž o spisovateli Michalu Vieweghovi. Žáci z Netvořic si za téma soutěžní práce vybrali historii Benešova, kterou zpracovali písemnou formou a doplnili kresbami. Děvčata ze ZŠ Dukelská ve svém videu popsala zříceninu hradu Kožlí,“ připomněla Jaroslava Tůmová.

Na vítěze čekala odměna v podobě dne a noci na hradě Zlenice, ale program začal návštěvou nedaleké ondřejovské hvězdárny, kde se děti seznámily s historií i současností astronomie.
Sázavským školákům Ivaně Pokorné, Alžbětě Švačové, Petře Drahokoupilové i Janu Ostrému se líbila zejména noční bojovka. „Byla trochu strašidelná, ale zajímavá a dobrodružná,“ shodly se děti.

Cílem projektu bylo podnítit zájem obyvatel regionu a turistů o místní památky. Projekt přiblížil středověký způsob života a cestování. Jeho součástí byly také investice do zázemí a zpřístupnění památkově chráněných objektů, mimo jiné hradu Zlenice.