Vyřezávané dýně, maskované děti v průvodech. Tak stále častěji vypadá přelom října a listopadu, kdy se slaví Helloween. V pátek jím žila Bystřice, o víkendu zaplaví Benešov.
„My jsme dnešní akci nazvali Český Helloween. Spojuje se tu totiž česká tradice, tedy Martin na bílém koni, který děti doprovodí za helloweenským strašidlem HuHu. To jim bude dávat dárečky,“ řekla včera Radka Macháčková z bystřického Mateřského centra Kulíšek ještě před akcí. Zmíněnému průvodu však předcházela výroba lucerniček a tradiční dlabání dýní.
Dlouho očekávanou akcí je již tradiční Helloweenský lampionový průvod v maskách Benešovem. Ten v neděli 4. listopadu v 17 hodin odstartuje od domu dětí a mládeže. Chybět nebude ani ohňostroj.
„Loni se průvodu zúčastnilo tři sta padesát lidí, z toho asi sto masek,“ řekla Martina Götzová z Mateřského centra Hvězdička, které průvod pořádá. Kdo přijde v masce, ten bude označen fosforovým kroužkem. Deset nejlepších z nich pak vybere nezávislá porota.
„Masky jsou různé. Loni byla strašidýlka, lesní skřítkové, čarodějnice, broučci, berušky, čertíci. Je to zkrátka pojaté trochu strašidelně,“ smála se Iva Růžičková z benešovského DDM, který s pořádáním mateřskému centru pomáhá. Tam se na oslavy připravovali už minulý týden, při podzimních prázdninách. „Vyřezávali jsme dýně a vyráběli různé ozdoby,“ podotkla Růžičková a dodala: „Byť není tento svátek zrovna český svátek, děti jej znají. Hlavně díky vyučování angličtiny ve školách, kde se o něm učí. Dýně jsou už navíc běžně k dostání v zeleninách, takže nikdo není omezen na to si ji vypěstovat na zahrádce,“
Přípravy na průvod městem zabraly organizátorkám z Hvězdičky spoustu času. „Každá z nás peče štrúdl a připravuje pohoštění. Scházíme se i při vydlabávání dýní a připravujeme další výzdobu,“ vyjmenovala Götzová. Jak ale dodala, každého spíše zláká spojení masky a průvodu s lampionem, než samotný fakt, že je Helloween. „Děti v maskách nemusí jen na karneval, ale mohou procházet ulicemi se světýlkem. To je zpestření,“ vysvětlila.

CO JE TO HELLOWEEN

Svátek, slavený 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu se slavným pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a „koledují“ sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicko-mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (doslovný překlad: Všech Svatých předvečer/vigilie/ první nešpory), Halloween je původně pohanským (keltským) svátkem Samhain - pohanský nový rok (konec pohanského léta). Můžete taky slyšet název předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých. ⋌Zdroj: wikipedie