Celkově už třicátá kniha spisovatele, publicisty, textaře a scénáristy přináší unikátní přehled světové, české a především regionální historie a to století po století a rok po roce. Faktografie je doplněná autorskými eseji, úvahami, fejetony a glosami. „Jedná se o rukověť pro lidi, kteří stejně jako já neměli štěstí na dobré učitele dějepisu,“ vysvětlil spisovatel v redakci Benešovského deníku.

Populárně naučná kniha srozumitelně a seriozně, s lehkostí posunuje čtenáře minulostí bez obvyklých klišé. Styl psaní je přímočarý nepřikrášlený obrozeneckou vzletností a je doplněn autentickými a méně známými i zcela neznámými citacemi.

Zajímavý pohled autora na historii se samozřejmě promítl také do jeho nové trilogie. „Dějepis mi vždycky připomínal školní výlet na výstavu korunovačních klenotů: Postupujte ve dvojicích, nemluvte, nedotýkejte se, jen koukejte! Ale dějinami jsem ať chci, či nechci, přece i já! Vždycky jsem se do nich chtěl motat. Namočit prst a olíznout ho. Ochutnat! Jaký si to udělám…“ líčí autor, který loni oslavil sedmdesátiny s tím, že se snažil čtenáře provázet čtenáře nikoliv minulostí, ale současností našich předků.

„A když oni jsou předci, my jsme zákonitě jejich zadky a musíme je následovat. Zkuste tedy po mně udělat čelem vzad a z té zdánlivě kypící současnosti jít dopředu dozadu. Ukončete nástup, dveře se otvírají!,“ dodal se svým typickým smyslem pro humor.

První díl trilogie, který vyšel v tento měsíc, tedy v říjnu, zavádí čtenáře do období od začátku letopočtu do roku 1500. Následující část věnuje Jan Krůta 16. až 19. století a jeho vydání plánuje na příští rok. Závěrečný díl trilogie by měl vyjít v roce 2019 a celý se bude věnovat 20. století.

Jan Krůta se narodil v Benešově v roce 1946. Vystudoval český jazyk a tělesnou výchovu na PedF UK. Jako učitel pracoval v Týnci nad Sázavou, v roce 1971 se stal redaktorem časopisu Sedmička pionýrů a hned následující rok zakotvil na celou dekádu v redaktorském týmu Mladého světa. Je nejen novinářem, ale také spisovatelem, scénáristou a textařem. Napsal více než 1200 písňových textů. Žije v Poříčí nad Sázavou.