Kromě očekávaných a už známých akcí, Konopiště chystá také některé novinky a jedno velké překvapení. Toho si dokonce užijí i ti, kteří se nevypraví přímo do zámeckých komnat a salonků. Více však kastelánka Marie Krejčová, prozrazovat nechce.

Už včera si ale jednu velkou a příjemnou novinku prohlédli při oficiálním zahájení sezony pozvaní hosté. Za doprovodu nadporučíka Heinricha Jenikowského, současníka posledního soukromého majitele Konopiště, arcivévody Františka Ferdinanda, navštívili dosud nepřístupné prostory zámku. Za prohlídku ale stojí například i nově restaurované zbroje vyhlášené Estenské zbrojnice.

Pro návštěvníky, kteří si už dříve Konopiště prohlédli, chystá správa zámku také něco nového.

„Budou to trochu jiné večerní prohlídky," potvrdila kastelánka Marie Krejčová. „Chceme návštěvníky nejen zaujmout, ale byli bychom rádi, kdyby se k nám stále vraceli," přeje si Marie Krejčová.

Večerní exkurze dostanou také jiné pojmenování – večerní procházky.

„Při nich naši průvodci nebudou mluvit jen o zámku, ale především o jeho obyvatelích a zejména pak o Františku Ferdinandovi," potvrdila Krejčová s tím, že se hosté dozví i perličky z následníkova soukromí a rodinného života.

Letošní sezona ale bude v jistém slova smyslu také obdobím přípravným.

Už napřesrok tomu totiž bude 100 let, co výstřely v Sarajevu změnily svět doslova naruby. A to platí v první řadě i o obyvatelích Konopiště.