Řehovice
Historicky první řehovický, farmářský trh se koná v neděli 31. prosince od 10 hodin. Náves osady u Maršovic tak oživí několik stánků s různorodými produkty, výrobky i předměty z domácností všeho druhu. Zajímavostí ale je, že na trhu nebudou moci zájemci platit penězi. Vybraný kousek bude možné jedině směnit za to, co si každý přinese.

Krasovice
Silvestr pod Blaníkem zažijí ti zájemci, kteří dorazí do krasovického Domu přírody v neděli 31. prosince od 10 hodin. V rámci oslav konce roku bude ojediněle prodloužená otevírací doba expozic v domě, připraveno bude i občerstvení. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také blanický betlém, v kterém nechybějí samotní rytíři.Vlašim
Poslední vánoční koncert ve vlašimském Muzeu Podblanicka si užijí všichni, kteří dorazí do prostor vlašimského zámku v pátek 29. prosince v 18 hodin. Hodinu a půl dlouhé zajímavé vystoupení si připravili muzikanti Jaroslav Konečný a Tomáš Najbrt, kteří jsou členy souboru historických hudebních nástrojů Musica Da Chiesa.

Český Šternberk
Hrad Český Šternberk se během zimní sezóny uzavřel veřejnosti, zájemci si tak zajímavé prostory historického objektu budou moci prohlédnout opět až od začátku jara. Pro nedočkavce ale pracovníci hradu připravili výjimečnou možnost, jak se ještě nyní zúčastnit prohlídky. V pátek 29. prosince od 13 hodin bude jedna připravena.

Benešov
Ještě několik málo dní je pro zájemce přístupná tradiční výstava betlémů v benešovské pobočce Muzea Podblanicka, která tentokrát nese název Kristus Pán se narodil. I když název odkazuje na moravskou lidovou koledu, prezentované betlémy pocházejí z české strany Českomoravské vysočiny, konkrétně z Poličky. Na jejich zapůjčení se podílí Městské muzeum a galerie v Poličce spolu s místními tvůrci a sběrateli. Ze sbírek výše zmíněné instituce pocházejí betlémy Jana Černého, zastoupeny jsou nejenom jeho dřevořezby, ale i práce ve skle. Zmínit je třeba i Annu Tůmovou, která je autorkou keramického betlému s patchworkovým pozadím s dominantami města Poličky. Připomenout je potřeba také Bořivoje Župu, který vytvořil v devadesátých letech minulého století soustružený mořený betlém. Výstava je přístupná až do 6. ledna vždy od úterý do soboty od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.