Do Konopiště v nejlepších dobách přicházelo i více než 300 tisíc návštěvníků. Loňských 160 tisíc je považováno, při stálém poklesu, za velmi pěkný výsledek způsobený především kulatým výročím sarajevského atentátu a vypuknutím první světové války.

Konopiště stále těží z výborné polohy nedaleko českého hlavního města. Ovšem avizovaný nápor turistů z Číny, se zatím nedostavil.

„Jezdí ale více Korejců a vrací se k nám pozvolna také turisté z Německa," dodala k tématu Helena Nohejlové ze správy zámku Konopiště.


Také soukromý Český Šternberk cítí menší příliv turistů. Projevilo se to už během uplynulé zimy. Hrad nad řekou Sázavou totiž své brány návštěvníkům nezavírá ani mimo klasickou turistickou sezonu.

„Téměř sto procent zimních návštěvníků byli cizinci a polovina z nich přijela z ruskojazyčných oblastí. Úbytek právě těchto turistů z východu pociťujeme od doby, kdy se začalo na Ukrajině válčit," popsala situaci kastelánka hradu Český Šternberk Zuzana Míková.
Podle Zuzany Míkové se zatím propagace, kterou hrad Český Šternberk držený rodem Sternbergů má, neprojevila. Více návštěvníků na hrad míří v létě a jsou to především turisté domácí, čeští.

„To ale nestačí vyrovnat ztrátu, kterou máme kvůli poklesu počtu ruských turistů," potvrdila kastelánka s tím, že loni si hrad přišlo prohlédnout více než 88 tisíc turistů. „Jen pro zajímavost, v roce 2007 hradem prošlo 151 tisíc lidí, ale od té doby návštěvnost klesá," dodala kastelánka Zuzana Míková.


Obdobný vývoj návštěvnosti zaznamenal další soukromý majitel zámku Jemniště Jiří Sternberg.

„Ruští turisté nám razantně ubyli," přiznal majitel jemnišťského panství. 

Také na Jemniště jezdili turisté celou zimu a během té poslední už cestu na zámek u Postupic hledali stěží. Jiří Sternberg ale potvrdil, že se úbytek turistů podařilo nahradil zájemci z jiných zemí.

„Vyvážili jsme úbytek turisty z Austrálie a to je věc, na které jsme už přes australskou cestovní kancelář začali pracovat před dvěma roky.

Máme už podepsaný další kontrakt na příští rok a tak věřím, že se nám zcela podaří nahradit úbytek ruské klientely," dodal Jiří Sternberg.


Naprosto odlišnou situaci mají s ohledem na ruské turisty na zámku Vrchotovy Janovice, patřící do správy Národního muzea. „Ruský turista k nám zabloudí tak jednou za tři roky," popsala trochu žertem situaci kastelánka Ludmila Fiedlerová. „Rusové k nám nejezdí, náš, trochu komorní zámek s návštěvností zhruba šesti tisíc lidí za rok, si oblíbili především turisté z německy hovořících zemí," uvedla kastelánka. 

Důvod k tomu je zřejmý. Na zámku pobýval i český Němec, spisovatel Rainer Maria Rilke a lze tam najít i stopu spisovatele a novináře Karla Krause. A právě to je to, co do Vrchotových Janovic táhne Němce, Rakušany případně Švýcary, nikoliv Rusy.