Zájemci si zhruba pětačtyřicet obrazů mohou prohlédnout každý všední den od 9 do 18 hodin. Více již v rozhovoru s výtvarníkem a hudebníkem Zdeňkem Paďourem, který sice pochází z východních Čech, ale dnes žije a tvoří v Benešově.

Kolikrát jste již své obrazy v benešovském muzeu představil a jak se vám líbí výstavní prostory?
V Muzeu umění a designu v Benešově vystavuji pravidelně od roku 2004 na všech Salónech či Bienále, toto je ovšem moje premiérová autorská výstava. Výstavní prostor Městské výstavní síně je od loňska lehce zrekonstruován. Konečně zmizel dehonestující vchod v centru výstavních prostor na městské záchodky, to byl tedy nápad kulturních barbarů. Prý se v úpravách bude ještě letos pokračovat rozšířením výstavní zdi či novým osvětlením. Jinak prostor je to pěkný.

Na jakých dalších místech na Benešovsku jste ještě vystavoval?
Nevím, že by zde byly jiné vhodné prostory i pro má velká plátna a zaručení bezpečnosti obrazů, takže jsem zatím jinde na Benešovsku nevystavoval.

Podle jakých kritérií jste vybíral obrazy na aktuální výstavu? Jsou spíše z poslední doby nebo průřez tvorbou?
Byl jsem osloven Muzeem umění a designu, abych zahájil tuto novou sezónu. Protože vím, že v něm pracují odborníci a delší čas se již známe, zvolil jsem způsob, aby sami kurátoři navrhli obsazení a styl. Protože prý mám velmi široký záběr, vzájemně jsme se nakonec dohodli na retrospektivě.

Jaká témata a výtvarné techniky na výstavě převažují?
Za těch asi 18 let, co se malbou ostřeji zabývám, protože jsem povětšinu života byl profesionálním hudebníkem a hudebním pedagogem, jsem vyzkoušel mnohé techniky. Od klasické malby, přes špachtli alla prima, nejrůznější rozmazávací techniky a slévání barev přímo na plátně až po další nekonečné experimenty s barvami, kterážto barevná alchymie mě nekonečně pohlcuje a baví. Takže na výstavě budou zastoupeny víceré techniky, a to jak akrylovými, tak i olejovými barvami podle vhodnosti techniky a výtvarných postupů. Ovšem zdaleka výstava nepostihne různé žánry a široký záběr, je to pouhých asi 45 obrazů.

Jaký bude průběh vernisáže?
Velmi netradiční. Návštěvníky vernisáže čekají hned čtyři premiéry, konkrétně mé autorské výstavy v Benešově, slosování návštěvníků o tři originální obrazy, premiéra nové hudební skupiny ZUŠ elektronických klávesových nástrojů a také mé nové skladby pro syntezátory. Moji studenti experimentálního studia elektronických klávesových nástrojů navíc zahrají také mé netradiční aranže slavných skladeb Phila Collinse, Michaela Jacksona nebo Enia Morriconeho.

AUTOR: Karel Souček