„Není to obyčejná pohádka, je to pohádka didaktická," prozradil Vladimír Pěnkava, který v roli šaška s humorem a umem příběhem provázel. „Princ Bajaja je tu skutečný rytíř, který jezdí na skutečném koni, umí bojovat, recitovat verše, ovládá různá řemesla a kejkle, hru v šachy, jen aby pobavil princeznu," přiblížil Pěnkava představení na venkovském dvoře, na němž spolu s ním v představení účinkovali i jeho dva synové Tomáš, Šimon a jejich přátelé.

Drobné zdržení v úvodu pohádkového odpoledne způsobené zácpou na dálnici D1, odkud volali avizovaní návštěvníci dvora, vyplnil šašek Vladimír komentovanou prohlídkou dvora, ukázkou hospodářských zvířat, historických řemesel, která si přítomné děti mohly vyzkoušet.

„Velkou atrakcí pro děti byl jeden z našich koní, kterého děti mohly nakrmit a pod odborným dohledem se na něm bez sedla povozit," dodal Vladimír Pěnkava.

Poté, co dorazili zbývající hosté, začal se na Pěnkavově dvoře odehrávat reálný souboj dobra se zlem, a když dobro nakonec zvítězilo a padly dračí hlavy, nejmenší návštěvníci si oddechli.

Po pohádce od Boženy Němcové návštěvníci Pěnkavova dvora obdivovali domácí historické artefakty a přiblížili si dobu, kdy se lidé koupali v dřevěných kádích, usínali v kožešinách a oblečení vyráběli na tkalcovském stavu či spřádali u ovčí vlny.

Princ Bajaja podle manželů Ivy a Vladimíra Pěnkavových vyrazí do boje o princeznu znovu 10. srpna.

Další z didakticko zábavných představení, které o druhém srpnovém víkendu mohou návštěvníci Pěnkavova dvora v Takoníně shlédnout, ponese název Císař Karel IV.   

„Můžete svůj čas strávit ve společnosti císaře a jeho dvořanů. Uvidíte jak Karel IV. bojoval na koni, psal brkem, hodoval, léčil se, jak se bavil nebo trestal případné provinilce," doplnila v Iva Pěnkavová oděná do dobového kostýmu.

Snahou původně kantorského manželského páru je už po dvě desetiletí předvádět živoucí historii od antiky až po 19. století a dbát při tom hlavně na odbornou fundovanost.

KAREL CHLUMEC