Dcera Jana Fabiánová a nejbližší rodina a přátelé přišli dát Urbánkové poslední sbohem již 10. února v kostele Narození Panny Marie v areálu kláštera v Želivě na Pelhřimovsku, kde byla po církevním obřadu zpěvačka uložena do rodinného hrobu.

V bazilice v areálu Strahovského kláštera se ve středu příznivci Urbánkové za velkého zájmu médií začali scházet už hodinu před začátkem zádušní mše. Někteří měli květiny, které položili k oltáři, před nímž byla fotografie Urbánkové s verši od básníka a hudebníka Josefa Fouska.

Někteří přítomní využili možnosti a zanechali svůj vzkaz zemřelé v kondolenční knize. "Děkuji za písničky a radost na koncertech. Pozdravujte tam naši Haničku písničku," uvedla s odkazem na Hanu Zagorovou, která zemřela loni v srpnu, jedna z příchozích. "Milá Naďo, děkuji, že jste mě naučila nosit brýle," napsala další z účastnic obřadu.

Poslední sbohem v Želivě

Z uměleckých kolegů přišli již v Želivě dát Urbánkové poslední sbohem její kamarádky ze Semaforu Petra Černocká a Miluška Voborníková nebo moderátor Karel Voříšek. Dnes ze známých tváří do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie dorazili hudebník Richard Pachman, zpěvačka Lída Nopová nebo zpěvák Milan Drobný.

Urbánková zemřela na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19. Naděžda Balabánová, jak se za svobodna Urbánková jmenovala, se narodila 30. června 1939 v Nové Pace a vyrůstala ve vesničce Borovnička, kde začala chodit do školy. Absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Trutnově a krátce pracovala jako zdravotní sestra. V roce 1964 se zpěvačka pověstná velkými brýlemi a v začátcích i minisukněmi dostala do Semaforu.

Poprvé se objevila před kamerou ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, hrála také ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa. Jako zpěvačka se proslavila zejména semaforskými hity Drahý můj a Závidím a úspěšnou érou s Country Beatem Jiřího Brabce. Byla pětinásobnou Zlatou slavicí. V posledních letech vystupovala se skupinou Bokomara a moderovala v rozhlase.