Na přelomu září a října obec oslaví 655 let od první písemné zmínky.
„Je to hezké kulaté číslo a v podstatě první termín, který jsme jako nové zastupitelstvo mohli slavit,“ vysvětluje důvod oslav místostarosta Poříčí Jan Kratzer a dodává, že ale půjde spíše o skromnější oslavy. „V současnosti si moc vyskakovat nemůžeme.“
Dějiny obce však sahají mnohem dále do minulosti, o čemž svědčí mimo jiné dva kostely, románský sv. Petra a Pavla z přelomu 11. a 12. století a kostel sv. Havla z počátku 13. století. Dějiny obce jsou nerozlučně spjaty s obdobím husitských válek. Nejslavnější bitva pochází z roku 1420 a vítězství Jana Žižky nad vojsky stojící na straně císaře Zikmunda.
„Slavnosti začnou časně ráno otevřením obou kostelů, obecního úřadu a základní školy. V devět hodin vyrazí od kostela sv. Havla první výprava po naučné poříčské stezce, která vede po nejzajímavějších místech, včetně staré budovy obecního úřadu, památníku obětem první světové války nebo kamenném mostu přes řeku Sázavu,“ říká Jan Kratzer s tím, že o historický výklad se postará průvodce.
Po celý den bude pro veřejnost otevřena základní škola, kde učitelé přichystali Den otevřených dveří s prohlídkou tříd a nové tělocvičny.
„Zájemci si budou moci prohlédnout také výstavu dětské tvorby a setkat se s žáky,“ pokračuje místostarosta. V prostorách obecního úřadu si návštěvníci budou moci zavzpomínat nad historickými fotografiemi, dokumenty, pro veřejnost budou vystaveny vůbec poprvé v novodobé historii cenné poříčské kroniky.
Oslavy vyvrcholí v odpoledních hodinách. Poříčští hasiči na návsi předvedou své umění i nejmodernější techniku pro boj s ohněm. Připraven je také cyklistický závod kolem Poříčí pro malé i dospělé. „Součástí oslav je zasazení národního stromu lípy. Ta nám zde chybí,“ prozradil Kratzer.
Během oslav nebude chybět občerstvení ani suvenýry, jako například historické fotografie, pamětní medaile z dílny dětské organizace Duhová kulička či kronika v elektronické podobě na CD. Tečku za výročními oslavami obstará vystoupení týnecké kapely Agnatha.