„Otevíráme turistické informační centrum, muzeum loutek na dlouhých nitích a také kavárnu, kterou jsme nazvali Kafíčko, což připomíná tohle místo, jemuž lidé říkají íčko,“ vysvětlila Radka Macháčková, ředitelka Městského kulturního a informačního centra Bystřice.

Muzeum loutek není nic nově „vycucaného“ z prstu. V Bystřici má loutkařství dlouhou tradici a jedním z nejvýznamnějších loutkoherců byl například kantor Ludvík Němec a především Zdeněk Juřina. Ten se později proslavil v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka.

„Právě on vymyslel Máničku, ale než tam odešel, vyrobil pro naše divadlo spoustu loutek, které tu máme dodnes a jsou součástí expozice muzea,“ připomněla Radka Macháčková s tím, že bystřické divadlo je v okrese jediné, kde loutkoherci vodí své dřevěné svěřence na nitích dlouhých 220 centimetrů. Kvůli tomu na jevišti stojí na stacionární nikoliv mobilní lávce. Divadlo je také jedním z mála, jehož jeviště patří jak loutkám, tak živým hercům a až 73 diváků může kus sledovat ze svažitého hlediště.

Z výstavy členů Českého zahrádkářského svazu v Bystřicích.
Bystřičtí zahrádkáři připravili výstavu. Pomohly děti z tamní základní školy

Malým muzeem loutek to ale podle Macháčkové teprve začíná. Ředitelka plánuje instituci mnohem větší. K tomu však bude zapotřebí rekonstrukce prvního patra domu U Jelena, kterou má vlastník, město Bystřice zatím jen v plánu.

K stávající sbírce bystřických loutek přibudou zanedlouho další. „Ty už jsou ve výrobě u Františka Pešána v Českém Dubu,“ dodala ředitelka Městského kulturního a informačního centra Bystřice.