Sezóna tanečních kurzů vypukla. V široké nabídce pro začátečníky, pokročilé různých věkových kategorií, i ty dříve narozené, je přesto rarita, která zpochybňuje rovnoprávnost pohlaví. Orientální tance jsou pouze pro dívky a ženy.
„Muž v kurzu břišních tanců? Asi ne. To by popíralo hlavní smysl orientálních tanců, kterým je erotický náboj,“ konstatovala mistrová Blanka Takáčová, která se svými asistenty pořádá taneční kurzy v Týnci nad Sázavou, Voticích a předtaneční v Jílovém u Prahy i v Sedlci-Prčici.
Břišní, přesněji orientální tance s minimem kroků a důrazem na pohyb pánve, břicha a paží ale podle ní není mužům znemožněn. „Pokud by se nějaký zájemce našel, tak bych ho nevyhnala, ale pochybuji, že by se objevil,“ dodala lektorka.
Další zajímavostí je, že v kurzech pro dospělé, kdy se v tančírně potkávají páry od 18 let do důchodového věku, je vyloučená přítomnost přihlížejících. Z balkónu tedy nikdo jejich nesmělé pokusy vpravit se do krokových variací základních tanečních rytmů nikdo nekomentuje.
„Dospělí mají větší zábrany, takže kurzy nejsou veřejnosti přístupné. Kromě závěrečné lekce, kam si páry zvou své známé,“ vysvětlila Blanka Takáčová s tím, že dospělým s různou taneční výkonností se věnují individuálně. Vždy se začíná jednodušším repertoárem, ale tě zdatnějším mistrová postupně přidává náročnější figury a krokové variace.
Ilustrační fotky z tanečních 2006 naleznete ZDE
Kluky ze záchodu nikdo prý na parket tahat nemusí
Blues, waltz, polka, valčík, mazurka, foxtrot, cha-cha, jive, samba, rumba, ale i vášnivý čardáš, klasický rock-n-roll nebo oprášený charleston a pro dívky rozpustilý kankán. To jsou pojmy, které se v následujících dnech a týdnech objeví ve slovníku dívek-dam, kluků-pánů i jejich případných doprovodů v tanečních kurzech.
Naháněči jsou na vymření
„Správněji řečeno, asistenti tady v regionu, kde vedu základní taneční kurzy, nemusí nikoho vyhánět ze záchodů na parket. Kluci chodí na hodiny pravidelně a pokud je někoho potřeba po přestávce pobídnout, tak spíš jen proto, že přeslechl pokyn k nástupu, když se někde na balkóně zapovídá s kamarádem,“ pochválila zájem frekventantů naučit se tancovat mistrová Blanka Takáčová s tím, že v Týnci nad Sázavou například platí pravidlo, že tanečníci nemají opouštět prostory společenského centra. Oni jim to, až na výjimky pořadatelky, stejně neumožní.
Televizní seriály vyklízí balkóny
Početnost doprovodu, neboli garde, se v Týnci a ve Voticích při víkendových lekcích liší.
„Stalo se, že v Týnci na večer přišly jen tři nebo čtyři doprovody. Až pořadatelky mi vysvětlily, že v televizi vrcholí nějaký seriál. To ve Voticích berou prodlouženou jako společenskou událost, jako opravdový ples,“ poukázala na odlišnosti přístupu mistrová. Frekventanty tanečních kurzů spíše doprovázejí kamarádi a kamarádky.
„I když vloni se v Týnci objevilo více rodičů. Asi to bylo tím, že fungovali jako dopravci z okolních obcí,“ doplnila Blanka Takáčová.
Zatímco v Týnci se pořádají taneční klasicky v pátek večer, ve Voticích je termín, pozůstatek časového zaneprázdnění předchozího tanečního mistra, v sobotu ráno v 8.30.
„Je to tam tradice, takže dívky v šatech a chlapci v oblecích ráno kráčí do sokolovny,“ podotkla mistrová s tím, že na těchto hodinách garde zaměstnané úklidem či vařením zpravidla chybí.
Při prodloužených mohou doprovody na parket už po první sérii. „Je to v zájmu kurzistů, aby se naučili pohybovat nejen v dirigované a třeba odpočítávané sestavě, ale ve společnosti párů, které se na parketě nepohybují spořádaně, po obvodu,“ vysvětlila svůj přístup mistrová.
Ve Voticích bývají rozpustilejší
„Ale zato prodloužené jsou ve Voticích veselejší, uvolněnější. Pokud si občas někdo sundá sako, tak ho asistenti decentně upozorní na společenská pravidla,“ popsala způsob řešení prohřešků mistrová.
Při základních kurzech poskytuje tanečníkům jejich učitelka spíše volnost.
„Čím víc některé záležitosti neřeším, o to více má mládež pocit svobody a volnosti a pak stačí zapůsobit autoritou a páry ukočírovat,“ dodala Blanka Takáčová, kterou občas některý z odvážnějších tatínků vyzve ve chvíli volna k tanci.
Mistrovou vyzvou jen odvážní
„Bát se mě nemusí. Je povinností tanečnice přizpůsobit se krokům a stylu partnera,“ konstatovala pořadatelka tanečních kurzů.
Taneční kurzy pro děti, začátečníky i pokročilé, jež v Týnci nad Sázavou začínají příští čtvrtek, kopírují výuku pro mládež. Jen krokové variace jsou jednodušší. Ve stejném termínu začínají ve společenském centru i kurzy orientálního tance.
Pohyb na hudbu si od 2. října začnou osvojovat i týnečtí předškoláci. „V náplni tanečních v mateřské školce mají více pohybových her, které zlepší jejich motoriku, pravolevou orientaci i orientaci v omezeném prostoru,“ podotkla Blanka Takáčová.
Pro otce je tanec noční můrou
Patnáctiletá dcera pana Vlastimila začala chodit do tanečních před pár dny.
„Naštěstí mě nenutí, abych tam jezdil. Snad je i radši. Horší to bude s prodlouženými. To nevím, co tam budu dělat, když netancuji. Na střední škole jsem snad tancoval, ale to jsem dávno zapomněl,“ poznamenal otec, který časem bude muset „přetrpět“ taneční i dvou mladších dcer.
„Teď mě zachraňuje ta prostřední, která dělá garde místo mne,“ dodal pan Vlastimil s tím, že jejich róby nijak neřeší.
„Šaty do tanečních jdou mimo mne. Sháněly je v Benešově a snad i Praze na Chodově. Oni snad mají mít jiné na kurzy, na prodloužené i na věneček?“ podivil se netanečník s dovětkem, že pokud ho do tanečních rodina náhodou dokope, tak si vezme vyzkoušený společenský oblek, a je po starostech. „Snad bude zpátky řídit manželka. Bez piva tam leknu,“ povzdechl si.