Malý hudební festival mnoha žánrů Popenec doplněný o řadu dalších aktivit se stejně jako v předchozích dvou ročnících rozeběhne už dnes (v sobotu 14. června) v krásném prostředí areálu odlochovického zámku. Na své si tady přijdou nejen příznivci hudby, ale také ti, kteří mají rádi divadlo, tanec a výtvarné umění. Zopakovat si tak mohou příjemnou atmosféru loňského úspěšného prvního i druhého ročníku festiválku Popenec. Celá akce je navržena tak, aby odpovídala co nejširšímu publiku, všem věkovým i sociálním skupinám. Hlavním cílem festivalu je otevřít Integrované centrum sociálních služeb (ICSS) veřejnosti a zároveň poskytnout možnost uměleckým seskupením, která vznikla v rámci tohoto centra vystoupit po boku profesionálů a představit se tak širší veřejnosti.
„Festival je založen na práci dobrovolníků a nadšení všech účinkujících, kteří chtějí vybudovat tradici nové nekomerční kulturní události v regionu Podblanicko,“ představuje hudební událost dramaturg Daniel Kahuda z občanského sdružení Želichov. Na návštěvníky kromě hudebních zážitků čekají například výstavy fotografií, divadlo, workshopy, projekce, taneční dílny. Na festivalu vystoupí profesionální umělci, amatérská seskupení a spolu s nimi také umělecká seskupení, která tvoří uživatelé místního centra sociálních služeb. Nebude chybět program pro děti a občerstvení.
A na co se mohou návštěvníci v programu letošního Popence těšit?
„Festival nabízí slibně namíchanou směs známějších vystupujících jako například, rock world music v podání Tajného slunce, groove-rocková dívčí kapela Reskata a samozřejmě domácí skupina Poprask. Nově se objeví progresivní elektro-jazzové formace Hi-Fi, mladá formace z Vlašimi PíDý, nebo pražský bard dobové hudby Jiří Wehle,“ jmenuje některé z účinkujících Kahuda s tím, že stejně jako v minulých letech i letos se mohou návštěvníci těšit na výstavu jednoho z předních českých fotodokumentaristů Martina Wágnera, která k Popenci také již neodmyslitelně patří. Na scénu fotograf letos přivede i kolegu Filipa Singera. V neposlední řadě se na festivalu tradičně představí výtvarník Vladimír Vondrejs s obrazy a instalacemi. Ty, kteří mají hlouběji do kapsy určitě potěší, že vstupné na festival je dobrovolné. To činí ojedinělou multikulturní akci přístupnou úplně každému. Návštěvníci si zde mohou zdarma postavit stan k přenocování. Je ale také možné věnovat peníze na dobročinné účely při aukci vystavených fotografií.
„Pokud rádi objevujete nové a rádi spojíte výlet se zajímavou akcí, nebo se prostě nechcete nudit doma, přijeďte o víkendu do Odlochovic,“ zvou návštěvníky na první z letních festiválků pořadatelé.

KAREL CHLUMEC