Ten patřil konopišťskému pánu, Zdeňku ze Šternberka, ale náboženská rozmíška s jeho příbuzným, Jiřím z Poděbrad, z něj nakonec učinila to, že se mu nyní říká Zbořený Kostelec.
A právě do patnáctého století situovali organizátoři čtrnáctou bitvu, jejíž hlavním postavou se stal Zdeněk ze Šternberka.
Loňské vynechání akce přivedlo tentokrát na louku u vsi velké množství lidí blížící se tisícovce. Aktéry středověkého střetu pak odměnili velkým potleskem.
Ke dvěma stovkám ozbrojenců, tři žebřiňáky sestavené do vozové hradby, dobré počasí a k tomu i skvělá divácká kulisa.
I taková byla už čtrnáctá akce s názvem Bitva o brod. Konala se na tradičním místě, na louce na levém břehu Sázavy na dohled od ruin hradu Kostelce.
„Myslím, že se nám, to povedlo," hodnotil krátce po skončení středověké řeže organizátor a moderátor Jakub Jukl řečený Chomi. „Scénář se dodržel, nikdo se nezranil," usmál se. „Snad se to lidem líbilo."
Jak těžké je vytvořit scénář takové bitvy? Každé rok je sice podobný, ale vlastně pokaždé jiný. Píšete ho vy, nebo se na něm podílí více lidí?
Většinou ho píšu já. Těžké to příliš není. Bývá to tak, že čtvrt roku o něm přemýšlím a nic mě nenapadá. A pak najednou, jedu třeba vlakem a políbí mě Múza a za čtvrt hodinky je na světě idea scénáře. Pak už stačí ho jen dopilovat a doladit detaily. V něčem je jeho psaní složité a v něčem naopak úžasně jednoduché.
Jak moc se držíte při psaní scénáře historické pravdy?
Snažíme se o to opravdu hodně. Když třeba zrovna nezařazujeme nějako pohádkovou bytost.
Jako třeba loni, kdy na břehu Sázavy řádil upír?
Ano, ale jinak se o to snažíme. To, co dnes u Zbořeného Kostelce zaznělo, byla skutečnost. Perchta z Kravař, manželka konopišťského pána Zdeňka ze Šternberka, který zahynul při husitských válkách, se skutečně přidala ke kališníkům.
Už máte v hlavě scénář na další ročník bitvy?
Ještě ne. Možná tak za týden začnu zpracovávat dojmy z této čtrnácté bitva a uvědomím si, že už se mohu věnovat něčemu jinému, než jen dolaďování aktuální akce. Pak se možná něco urodí.