Dotační program, který vypsal Středočeský kraj na podporu obecních knihoven tak chce pomoci rozvoji kultury. Chápe knihovny jako přirozená centra kulturního života, která poskytují lidem v obcích kvalitní veřejné služby.
„Přidělení dotaci je vázáno na splnění podmínek pro poskytnutí podpory. Knihovny například musely v daném termínu zpracovat a předložit projekt neinvestičního charakteru,“ uvedl mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.
Knihovna v Divišově by tak mohla v letošním roce získat na zkvalitnění technických podmínek pětašedesát tisíc. Město Bystřice zase v projektu požádalo o šedesátitisícovou dotaci na vybavení knihovny kancelářským a knihovnickým materiálem. Pozadu nezůstaly ani knihovny v Poříčí nad Sázavou, Petroupimi, Voticích, Chotýšanech, Neveklově, Týnci nad Sázavou, Miličíně či Trhovém Štěpánově. Ty se ucházejí o dotaci v rozmezí od dvaceti do pětačtyřiceti tisíc korun. O tom, které knihovny si nakonec polepší a nabídnou lepší služby obyvatelům rozhodnou do konce března krajští zastupitelé a radní.
„Podmínkou pro přiznání podpory je také vícezdrojové financování. Obce si z jedné desetiny budou projekt hradit sami,“ doplnil Martin Kupka s tím, že poskytnutou dotaci lze v kalendářním roce použít výhradně na účel, ke kterému byla určena na úhradu nezbytných nákladů souvisejících s realizací projektu. Úředníci odboru kultury a památkové péče kraje bude průběžně kontrolovat použití dotace a případná pochybení mohou skončit i vrácením části nebo celé dotace.

JIŘÍ HRNČÍŘ