Sezónní provádění na hradech nebo zámcích je mezi studenty oblíbenou letní brigádou. Přestože nepatří zrovna k těm lépe placeným, poptávka převyšuje nabídku. „Provádění historií mě baví, už loni jsem zde byla a ráda se vracím. Nejde o jednotvárnou práci. Jednou okruh absolvuji v češtině, podruhé v němčině,“ říká Šárka Vacková, studentka cestovního ruchu v Českých Budějovicích.
“Zájem o průvodcovskou činnost je značný. Každým rokem se u nás hlásí stále více uchazečů. Pro mnohé je tato práce odrazovým můstkem do života. Zdokonalí se v jazyce a naučí se jednat s lidmi. Hlásí se k nám také na praxi studenti cestovního ruchu,“ říká zástupkyně kastelánky zámku Konopiště Helena Nohejlová. To ostatně může potvrdit Šárka Slámová, čerstvá maturantka střední školy cestovního ruchu v táborské ulici v Benešově. „Loni jsem měla praxi na hradě Český Šternberk. Teď jsem vzala Konopiště, přeci jen je blíž, nechce se mi dojíždět. Tato práce mi je blízká, líbí se mi, ale než si člověk osvojí text, i v cizím jazyce, je to náročné. Zatím provádím v češtině, časem i v angličtině.“
Letos se přihlásilo na práci průvodce zámku Konopiště několik desítek zájemců, převážně z řad vysokoškoláků a také středoškoláků, vesměs z benešovského regionu.
„Výběrové řízení provádíme v polovině března, žádosti chodí už od začátku roku. Každý se musí prokázat všeobecnými znalostmi minimálně z jednoho cizího jazyka, raději však ze dvou. Důraz klademe na celkové vystupování a jak kdo dokáže komunikovat. Podmínkou přijetí je také věková hranice, nejméně sedmnáct let. U začínajících vyžadujeme odpracovat alespoň měsíc,“ upozorňuje Nohejlová a dodává, že v poslední době se studenti zlepšili a cizojazyčně mluvit už jim nedělá problémy. „Většinou ovládají angličtinu a němčinu, my však potřebujeme i italštinu, španělštinu, francouzštinu a také ruštinu, která je v poslední době hodně žádaná,“ konstatuje Nohejlová s tím, že znalost a počet jazyků je jedním z kritérií při finančním hodnocení.
„Odměny jsou stanovené Národním památkovým ústavem. Pohybují se od osmačtyřiceti do čtyřiašedesáti korun za hodinu s příplatkem za víkendy. Například v té nejnižší kategorii jsou začínající s nedokončeným středoškolským vzděláním s jedním jazykem,“ uvádí Helena Nohejlová.
A co je na té práci přitažlivé? „Zřejmě neobvyklé prostředí a vztah k historii,“ míní Nohejlová a dodává, že když sem noví zájemci přijdou poprvé, strašně se bojí, jsou vykulení z toho, že neví, co je čeká. Pak se jim to zalíbí, mají hezké vzpomínky a rádi se vracejí, i několik let po sobě, než si dokončí vzdělání.“