„Například model letounu Hercules má rozpětí téměř čtyři metry a poprvé vzlétl teprve letos 21. srpna. Veřejnosti se tedy představí úplně poprvé," uvedl provozovatel modelářského letiště v Nesvačilech Vladimír Hadač a připomněl, že modelář Petr Zaňka ze Svojetic na něm pracoval pět let. Stroj pohánějí čtyři spalovací motory, jejichž zvuk umocňuje realitu jeho letu.

Technickými skvosty jsou ale také modely Gripenu a vrtulníku Mi-24. Jsou totiž poháněny malými turbínovými motory.

„Radek Suk a Kamil Šimon, jejich stavitelé, předvedou zítra nejen sólové ukázky, ale připravili českou premiéru společného vystoupení, s nímž už letos slavili úspěch při v Německu a Švýcarsku," upozornil Vladimír Hadač.

V programu osmého ročníku nesvačilské show, kterou tradičně končí hlavní leteckomodelářská sezona, vystoupí i dalších více než padesát pilotů – modelářů z celé republiky a také host ze Slovenska.

Ve vzduchu budou obří modely historických větroňů Scale Glider Teamu, vedeného pilným a nadšeným stavitelem Jindřichem Stejskalem z Rokycan.

„Petr Mikolášek z Vlašimi sice se svojí Kaczkou, maketou polského kluzáku, který létá obráceně, tedy výškovkou napřed, vystupoval už loni, ale zítra se ale představí jako laureát letošního sletu přátel historických větroňů Rétroplane, který se uskutečnil v červenci na německém Wasserkuppe," řekl provozovatel modelářského letiště Vladimír Hadač.

Nejúspěšnějším českým akrobatickým pilotem letošního roku je Jan Votava z Neratovic, který v Nesvačilech předvede sestavu, za kterou se stal juniorským vicemistrem světa na šampionátu ve Švýcarsku.

Stálými ozdobami modelářských show na Letišti Benešov, kde je modelářské letiště umístěno, jsou reprezentanti ČR Pavel Fencl z Řeže a Karel Vodešil z Kamenice, kteří s vlastnoručně zhotovenými přesnými maketami historických letounů Knoller CII a Aero Ae 10-01 vybojovali velkou sbírku medailí ze světových i evropských šampionátů.

„Pomalu již tradičními účastníky jsou také Radovan a Radek Rájovi. Tomu druhému je teprve sedm let, ale na Nesvačilech vystoupí už počtvrté! S tátou předvedou společné vystoupení s modely zemědělských letounů Čmelák, inspirované filmem Vesničko má středisková, sám pak předvede i akrobacii," pozval organizátor sobotní akce.

Poprvé uvidí návštěvníci v Nesvačilech model bitevníku MiG-29 Zdeňka Vašaty z Prahy poháněný turbínovým motorem.

Hlavní program zahájí v sobotu 12. září více než čtvrt století starým obřím modelem PB-6 Racek Pavel Krim a to ve 13 hodin.

Na modelářském letišti v areálu veřejného letiště v Bystřici bude pochopitelně připraveno nezbytné zázemí včetně občerstvení.

„Počasí má být docela příjemné, tak si nezapomeňte vzít skládací židličky, aby vás večer nebolelo za krkem," dodal Vladimír Hadač.


Vstupné je na modelářskou show symbolická padesátikoruna, děti do 150 centimetrů a parkování je zdarma. Vstupenky se na závěr akce, tedy kolem sedmnácté hodiny, budou losovat a hrát se bude o zajímavé ceny.

S přispěním Vladimíra Hadače