Na trase nostalgického parního vlaku můžete navštívit řadu zajímavých míst a akcí. Z těch nejvýznamnějších jmenujme Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, Sázavský klášter, kde se uskuteční celodenní program pro děti i dospělé při příležitosti šestistého výročí Mistra J. Husa nebo Centrum sklářského umění – Huť František v Sázavě. Pokud vám z okna vlaku učaruje řeka Sázava, můžete se projít po jejím břehu a pokochat se krásou krajiny Posázaví.

Z Jílového u Prahy vyjíždí historický vlak osm minut po desáté hodině, krhanickou zastávku pak souprava opouští v 10.21. V Týnci nad Sázavou zamávají páře o půl jedenácté dopoledne, aby ji po čtvrthodině jízdy přivítali v Čerčanech, kde souprava téměř hodinku postojí. V 11.42 zahvízdá lokomotiva k odjezdu z Čerčan, a přes Hvězdonice, Chocerady a Stříbrnou Skalici dorazí vlak do cíle své cesty v Sázavě čtvrt hodiny po poledni. Na zpáteční cestu se vydá historický vlak krátce před šestnáctou hodinou.

V Sázavě se můžete těšit na komentované prohlídky Sázavského kláštera, společné meditace na rajském dvoře kláštera, výstavu plastik na téma Mistr Jan Hus nebo třeba na zábavný program pro děti. Po předložení jízdenky z parního vlaku dostanou návštěvníci Hutě František slevu na vstupné do expozice zaměřené na sklářské umění.
KAREL CHLUMEC