Šest set tisíc. To je částka, která by měla vytrhnout trn z paty všem soukromým majitelům památek na Benešovsku. Pomoc ministerstva kultury zachránit prostřednictvím obcí s rozšířenou působností často zdevastované památky v soukromých rukách tak připomíná pověstnou kapku v moři.
Ještě do konce března mohou žádat na odboru školství, kultury a památkové péče MÚ Benešov uchazeči o dotaci v rámci nového ministerského programu Podpory obnovy kulturních památek na obnovu historických objektů a památek. Ministerstvo kultury přidělilo správnímu obvodu Benešov celkem 1,3 milionu korun a benešovští úředníci rozhodnou v prvním kole o přidělení bezmála 630 tisíc korun Nezbytnou podmínkou pro přiznání dotace je desetiprocentní podíl nákladů, které uhradí vlastník kulturní památky.
„Příspěvek z programu nelze poskytnout, jestliže byl na stejnou akci ve stejném roce poskytnut jiný příspěvek z ostatních programů ministerstva v oblasti památkové péče,“ uvedla Pavla Vávrová z odboru kultury a školství MÚ Benešov, která žádosti o dotace přijímá a dodává, že zájemci by měli podávat žádosti na předepsaném formuláři. Chybět by neměly ani povinné přílohy. Tento program není v oblasti zachování a obnovy památek zdaleka jediný, který umožňuje ucházet se o peníze na správu památek.
„ Ti, kdo vlastní nějakou kulturní památku, mohou osobně přijít k nám a my jim podáme potřebné informace o možnostech získání peněz z dotačních titulů,“ vysvětlila Vávrová.
Cílem nového programu podpory, na který ministerstvo vyčlenilo ze státního rozpočtu 200 milionů korun na obnovu kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností, je efektivně se podílet na zachování a obnově kulturních památek a přispívat tak k zachování vybrané části památkového fondu. Peníze přicházející z ministerstva jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek. Do programu nelze zařadit památky, jejich špatný technický stav zavinil vlastník, který úmyslně zanedbal jejich údržbu. Možná i proto se zájemci o peníze ze státního rozpočtu nehrnou. Vlastník památky tu za poslední roky neudělal vůbec nic. Evidentně mu šlo spíš o pozemky než o zámek, který je dnes totálně zdevastovaný, “ okomentoval příklad špatného přístupu vlastníka zámku v Chotýšanech zdejší starosta Miroslav Budka.
„Ke dnešnímu dni evidujeme zatím jen jednu žádost, ale to se během posledních dnů může změnit,“ doplnila Pavla Vávrová s tím, že o kritériích rozhodně odborná komise a pokud se prostředky nevyčerpají, budou převedeny do druhého kola.

KAREL CHLUMEC