„Proto je třeba, aby rodiče svému dítěti pomohli tento důležitý krok do života zvládnout bez zbytečných problémů a připravili ho na roli školáka, ale současně i na účastníka silničního provozu,“ připomněla Zuzana Stránská z benešovské preventivně informační skupiny PČR s tím, že dospělí mohou pro zacvičení potomka využít každé příležitosti, například procházek nebo cesty na nákup.

„Mohou s dítětem občas projít celou cestu do školy. Je vhodné volit bezpečnější trasu, vysvětlit mu, kudy má jít, kde má přecházet vozovku a jakým způsobem. Upozornit ho, aby nepřecházelo mezi zaparkovanými vozidly, ale na přechodech vyznačených zebrou, před vstupem do vozovky se vždy rozhlédlo a nikdy ji nepřebíhalo,“ popsala Zuzana Stránská způsob, jak čerstvým školákům usnadnit začátek školní docházky.

„Je třeba dítěti vysvětlit a naučit ho dopravní značky, které jsou umístěné po cestě do školy. Pro malé chodce je bezpečnější chodit po pravé straně chodníku, a kde chodník není, po levém okraji silnice, nejlépe ve skupince starších spolužáků,“ podotkla policejní mluvčí s tím, že nejspolehlivějším řešením v prvních měsících školního roku je však doprovod staršího sourozence nebo prarodičů.

Nejčastěji jsou to ale právě dospělí, kdo svou nekázní při pohybu v silničním provozu porušují pravidla a riskují tak nejen svoje zdraví. Dopravní značky a zebry jako by neexistovaly a křižovatky byly tím nejbezpečnějším místem pro přecházení. „Tato nekázeň se však mnohdy děje právě za přítomnosti dětí. Rodič například potomka vleče za ruku a přechází, kde ho to zrovna napadne,“ poznamenala policistka s tím, že na cestu do školy je výhodné oblékat děti, pokud je to možné, do barevného výrazného oblečení.

Nebezpečí na prvňáčky číhá i doma

Děti jsou jednou z ohrožených skupin účastníků silničního provozu. Doprava a pohyb v silničním provozu by pro ně neměly znamenat nebezpečí, ale stát se součástí jejich každodenního života. K jejich bezpečné docházce do školy pomůžou i maličkosti, například barevné a reflexními nášivkami pošité oblečení i taška. Řidič tak spatří dítě včas a může na jeho přítomnost reagovat.

„Benešovští policisté se prevenci v dopravě celoročně věnují. Nejenom samotnou kontrolou řidičů na silnicích, ale také dopravními výchovami a různými programy i soutěžemi určenými pro děti předškolního a školního věku. Preventivními programy však z kapacitních důvodů nemohou projít všechny děti. Proto je správný příklad rodičů v této oblasti tak moc důležitý,“ konstatovala benešovská policejní tisková mluvčí Zuzana Stránská s připomenutím, že na čerstvé školáčky číhá nebezpečí i doma.

„Pokud dítě při odchodu do školy opouští byt jako poslední, je třeba mu stále připomínat, aby dodržovalo nejrůznější povinnosti. To znamená, aby zkontrolovalo zda není puštěný kohoutek s vodou, není zapnutá televize nebo po přípravě snídaně nezůstal zapnutý elektrický či plynový hořák sporáku. Rovněž tak by školák neměl zapomenout zkontrolovat, zda jsou řádně uzavřená všechna okna, balkónové dveře a po odchodu z bytu by měl vždy vchodové dveře uzamknout a rovněž tak i vstupní dveře do domu,“ uvedla Zuzana Stránská a přidala další preventivní rady.

Když děti zůstanou samy doma neměly by otevírat cizím lidem a neříkat do telefonu, kdy se rodiče vrátí domů. Bez jejich vědomí by si neměly do bytu zvát cizí děti. Děti by rodičům měly také říci, pokud je někdo obtěžuje nebo jim, případně jejich kamarádům, ubližuje. Měly by znát nejen telefonické spojení, na které mohou v případě potřeby rodičům zavolat, ale také bezplatné linky tísňového volání. Rodiče by měli také dohlédnout, aby klíče od bytu jejich děti nenosily viditelně na krku. Lepší úkryt je například v uzavřené školní tašce nebo v peněžence opatřené řetízkem, který se dá lehce připnout na poutko u kalhot nebo sukně.