Benešovsko – Zůstat u vody, zajít na párty nebo spíš do biografu? Anebo jen tak sedět doma na zahradě? Dilema, jaký program vybrat na letní večer, mívá většinou jasného poraženého.

„Spíš než kinům dávám v létě přednost jiným akcím. U vody a na mejdanech, kterých bývá právě přes prázdniny víc než jindy, je větší zábava,“ potvruje dvacetiletý student obchodní ruštiny Tomáš Vacek z Benešova skutečnost, která dělá kinařům vrásky.

„Návštěvnost je mizerná a rok od roku horší. Bojujeme o každého diváka,“ uvedla Kateřina Nováková, vedoucí neveklovského kina. „Když byla nedávno ta tropická vedra, dokonce jsme jeden film vůbec nehráli, protože dorazil jen jeden človek,“ lituje Nováková.

Podobně žalostná je situace i v Čerčanech, kde biograf každoročně doslova bojuje o přežití. Diváky se tu snaží nalákat na snížené vstupné na některá představení, ale také uváděním relativně starších filmů, které si však u lidí vydobyly velkou popularitu (více zde).

Kdo si ovšem na pěkné počasí rozhodně nestěžuje, je Jiří Mrázek, provozovatel letního kina ve Vrchotových Janovicích. „Jsem moc rád, že je hezky. V porovnání s loňskými prázdninami máme návštěvnost o sto procent lepší,“ raduje se Mrázek.

TOMÁŠ MACHÁČEK