Co se u vás lidem líbí?

 Děti řeknou, že se jim líbí všechno. Ale největší radost mají z toho, když si mohou něco hmatatelně vyrobit a odnést domů. Svíčky z voskových mezistěn, to je pro ně zážitek. Zároveň poznají vlastnosti vosku.

Školy, pro něž máme výchovné programy, sem jezdí hodně. Letos v dubnu pomalu každý den. Nahoře máme model vnitřku včelího úlu a tam si především s těmi malými hrajeme na včely. Poletujeme jako ony.

Svíčky si u nás často dělají i dospělí. Byl tady manželský pár z Prahy. Ti byli úplně nadšení. Prošli si expozici, pili čaj, zdobili perníčky.

Jaký je u veřejnosti zájem o Včelí svět?

Oficiální otevření se uskutečnilo 1. července 2012, takže jsme v provozu necelou čtvrtou sezónu. Včelařská tradice je tady velká. Hodně včelařů je místních, i můj manžel. Jsou sdružení v místní organizaci v Trhovém Štěpánově.

Prvním rokem byla návštěvnost mezi šestnácti až sedmnácti sty lidí. V letošním roce, když se podaří, se možná dostaneme na osm tisíc návštěvníků.

Chodí sem také místní?

Děti nám chodí pomáhat namátkově, když je nějaká akce, nebo když se jde k včelstvu, která jsou venku ve dvou prosklených úlech. Tak si vezmou kukly a jsou se podívat.

Do Vánoc ještě chystáte nějaké akce?

Hlavní sezónu máme jen do konce října, nebo potom příležitostné akce. Příští sezónu zahájíme pravděpodobně na Velikonoce, které vychází na poslední víkend v březnu. Přitom odemkneme symbolicky úly, přestože včelky, když se oteplí, vylítají už předtím.

Které z produktů zajímají nejvíce dospělé?

Hodně se ptají na propolis kvůli jeho protizánětlivým účinkům. Nejen na tinktury a hojivé masti. Zkouší také pleťové krémy a spreje do krku proti nachlazení či angínám.

Sortiment máme celoroční. Výhradně jen výrobky, které souvisí se včelami jejich produkty. Med, vosk a výrobky z něj, medovinu. K tomu navíc literaturu o včelách, kosmetiku, cukrovinky, dekorace, přívěsky s kapkou medu. Proto se k nám návštěvníci i často vrací.

Proč jsme přišli do Včelího světa

Dvojčata Terinka a Káťa, 3 roky, Hulice: „Dělat ozdobičky."

Pak už sestřičky přemohl stud před cizím člověkem a odpovídala jen maminka hulických sourozenců Marie.

„Přišli jsme se podívat s dětmi na krásnou výzdobu, kterou tady vždycky připraví. Taky na tvořeníčko, jak se dělají ozdobičky, perníčky a ochutnáváme dobroty. Vždy je tady ve Včelím světě nějaké překvapení."

Oředškolák Toník, 4 roky, Hulice: „Nejvíce se mi tady v muzeu líbí zdobení medových perníčků. Chodíme se sem často dívat a hrát si se školkou. Pak si tady ještě hraju si hračkama.Taky si rád prohlížím včelky na počítači nebo na něm něco dělám."