Mezi děti zavítala policistka z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, aby je seznámila se zcela novou knihou, která nese název „Policejní pohádky".

Hned od samého začátku byly děti velmi pozorné a pečlivě poslouchaly, co jim policistka vlastně povídá. Všechny se shodly na tom, že pohádky mají rády, a to zejména proto, že mají pokaždé šťastný konec. Velmi rychle také pochopily, že příběhy, které jsou obsahem nové knihy, nejsou vlastně pohádkami.

Jsou to reálné události, které se skutečně staly a zabývala se jimi policie i soudy. V tomto případě ale i tyto příběhy končí dobře. Děti by si z nich ale měly odnést konkrétní poučení a cenné rady, jak se nejlépe do rizikových situací vůbec nedostat.

Děti se také velmi rychle vžily do obou hlavních postav

Po přečtení příběhu se děti zapojily do živé diskuze a nakonec přišly na to, že ubližovat druhému je špatné a zbabělé.

„Diskuze se ale netočila pouze kolem jednoho příběhu, týkala se obecně bezpečnosti a slušného chování i témat: internet a facebook. Bylo vidět, že některým z nich není toto prostředí v žádném případě neznámé a relativně dobře se v něm orientují. Kamenem úrazu ale je, že si příliš neuvědomují i jeho nástrahy," konstatovala Eva Stulíková z benešovské policie, která policejní pohádky dětem četla.

„Od malička jsou z domova i ze školy vedeni k tomu, aby se na ulici nebavily s cizí osobou, aby nikam nechodily samy, aby neříkaly, kde bydlí, apod. Bohužel na internetu o sobě sdělují příliš osobních informací, kterých může zneužít potencionální pachatel k trestné činnosti. O toto téma by se proto měli zajímat nejen pedagogové, ale především rodiče, kteří by měli zdravě kontrolovat všechno, co jejich dítě na internetu dělá," uvedla policcejní mluvčí.

Děti dostaly za odměnu malé drobnosti, například reflexní pásky na oděv, či aktovku, záložky s tísňovými linkami policie, hasičů i zdravotnické záchranné služby, anebo pexeso s policejní tematikou.

Kniha policejních pohádek zůstala k dispozici škole pro další čtení s pedagogy. S policejními pohádkami se ale právě ve čtvrtek seznámilo daleko více dětí po celé republice. Policisté se s nimi setkali ve stejnou hodinu nejen ve školách, ale i například ve zdravotnických zařízeních.

Kniha „Policejních pohádek" obsahuje celkem šestnáct příběhů, které se skutečně staly. Na jejich základě mohou děti vhodnou formou získat informace o zásadách bezpečného chování a zároveň, jak se co nejlépe vyhnout rizikovým situacím. Mezi příběhy tak lze nalézt mnoho témat z různých oblastí trestné činnosti, jako například sprejerství, šikana, pohřešování dítěte, drogy.