Jakým stylem povídky a pohádky vznikají?

Nejdříve všechno píší ručně. S počítačem se moc nekamarádím a  kdybych mohla, tak všechny rukopisy předávám  napsané perem na papíře. Když je přepisuji načisto, tak je ještě upravuji,  takže pak ze tří stran jsou čtyři.

A když to píšu do počítače, tak se mi text ještě prodlouží. Samozřejmě, že tam po sobě nacházím chyby. Také jsem si všimla, že hodně často opakuji stejná slova.

Máte nějaký vyhraněný žánr?

Hlavně mě baví psát pohádky pro děti. No spíše příběhy, které jsou ve své podstatě smyšlené, i když se jim snažím dát reálný děj.

Kde berete inspiraci?

Sedím, koukám do přírody, něco mne napadne. Nebo třeba poslouchám v rádiu nějaké povídání, například o nějakém spisovateli nebo známé osobnosti, zabrousí přitom do osmnáctého století nebo do nějaké pozdější doby. Vypnu rádio a jdu psát.

Máte nějaký konkrétní příklad?

Byl pořad o muzeu a mluvili o starých vstupenkách,  jaké byly tehdy a jaké dnes.

Napadl mě s tím pořadem vůbec nesouvisející příběh, v němž dětská partička vleze  zanedbanou zahradou do muzea, v němž se spustí alarm. A před průšvihem je zachrání kluk bydlící na druhé straně zahrady, který je schová a o němž vůbec netušili, že bydlí právě tam.

Nebo jsme se šly s dcerou projít do lesa, jestli nerostou houby a viděla jsem tam domečky pro skřítky. A z toho vznikla pohádka o osiřelé holčičce, která po smrti otce nechtěla zůstat u macechy, utekla do lesa, v němž potkala skřítka, který  ji umožnil vstup do jejich světa ve velikém stromě.

Když zabrousíte do dob dávno minulých, nebojíte se  překroucení historie?

U pohádek se nebojím, to je fikce, ale u povídek, když něco napíši, si dělám poznámky a pak si vyhledávám a ověřuji na internetu, jestli se mi do textu nevloudila  chyba.

Psala jsem třeba o tom, že holčička dostala čokoládovou  bonboniéru, a pak jsem si ověřila, kdy se vlastně čokoláda objevila a zjistila,  že v té době byly jen marcipánové cukrovinky. Takže úplně se toho nebojím.

Než text nabídnu, snažím si to hlídat a dávat pozor. Například jsem si zjišťovala, jaké a kudy v popisované době jezdily vlaky, nebo jaká byla vyráběná auta.

Poodhalíte ještě další podněty?

Někdy něco napíšu a namaluji k tomu ilustraci. A někdy je to naopak.

Maluji obrázek, dokresluji postavě kudrlinky na hlavě  a napadne mne příběh. Takhle vznikala pohádka Hroznové království, protože místo kudrlinek vlasů  jsem na panence  viděla hrozny vína.