Louka Hotelu Všetice se do neděle proměnila v pomyslný „divoký západ", kterým se budou prohánět švadrony kavaleristů. Povede je duchovní otec celé akce, herec Václav vydra.  S nápadem uspořádat letní tažení kavalerie přišla parta nadšených jezdců před třinácti roky.

„Chtěli jsme na vlastní kůži zažít to úchvatné, romantické a strhující, co jsme znali z mayovek," zavzpomínal Václav Vydra.

Romantika „žlutých šátků", které ve filmech nosili američtí vojáci vyjíždějící na pomoc indiánům utlačovaným tlupami banditů, byla podle něj na hony vzdálena skutečnosti.

„Lákala nás ale především sounáležitost a souhra jezdců a koní. Memoriál proto nemá evokovat historické souvislosti," dodal Václav Vydra s tím, že prvního ročníku akce se zúčastnilo asi 15 jezdců, v posledních letech jich přijíždí 150 až 200.

Memoriál se koná už potřinácté a jeho scénář je víceméně daný. Pozvánkou pro diváky bude tažení kavalerie městem Benešov, které se dnes. Poprvé takto jezdci vyjeli do ulic města při 10. ročníku akce.

„Uspořádali jsme tehdy průvod Prahou, ze Stromovky na Císařskou louku jelo sto koní za plného provozu, s policejním doprovodem, přes Staroměstské náměstí, Mánesův most, Kampu, Smíchov. Byl to úžasný zážitek nejen pro diváky, ale i pro nás," řekl Václav Vydra.

V pátek  se uskuteční ve Všeticích trénink švadron. Hlavní program začne  v sobotu budíčkem a nástupem jednotek. Následovat bude přehlídka a manévry švadron.

„Pro diváky je to zajímavý a strhující pohled. Akce nebyla původně koncipována jako divadlo pro diváky, ale jako zábava a zážitek pro jezdce a koně, rychle se to ale prolnulo," připomněl Václav Vydra.

Kromě tradiční vyjížďky kavalerie jsou proto součástí akce také jezdecké hry, třeba parkúr, jízda zručnosti nebo sekání šavlí do melounů.

V době nepřítomnosti kavalerie bude diváky na louce bavit skupina „pěšáků", kteří zůstanou v táboře a sehrají potyčku z období indiánských válek.

Generál George Armstrong Custer (1839–1876), jehož jméno memoriál nese, byl velitelem kavalerie armády Spojených států amerických. Padl v bitvě u Little Bighornu, kde bojoval proti koalici domorodých indiánských kmenů. Jednalo se o jedno z nejznámějších a nejkrvavějších střetnutí mezi indiány a bělochy, které bylo zvěčněno v řadě literárních děl.

„Byla to tragédie pro jednu a vítězství pro druhou stranu. Pro americkou armádu to byla nebývalá porážka, i když v historických souvislostech to co do počtu padlých bylo poměrně zanedbatelné. Porážka ale přišla od indiánů, což bylo těžko zkousnutelné pro veřejnost, velení armády i vládu. Indiáni si tím zpečetili svůj osud," připomněl Václav Vydra tragédii americké občanské války.

Generál Custer, který se stal symbolem indiánských válek, měl u Little Bighornu 210 jezdců. „Docela by se mi líbilo, kdybychom při memoriálu někdy tohoto počtu dosáhli," poznamenal Václav Vydra.

Prvních deset ročníků Memoriálu generála G. A. Custera se konalo v Hněvšíně u Slapské přehrady. Poslední dva ročníky hostila akci Moldava na Teplicku. Letos se kavalerie vrátila do teritoria „Střed", tedy do středočeských Všetic.

„Ve Všeticích už několik let pořádáme parforsní hony, máme tam zázemí a chtěli bychom se tam příští rok vrátit," dodal Václav Vydra.

Text: Jaroslava Tůmová, Posázaví o.p.s.