Týmu osmdesáti dobrovolníků, kteří se na přípravě a realizaci desátého ročníku podíleli, a především dvěma tisícům diváků, což je podle starosty obce a moderátora sobotního večerního programu Viktora Lišky rekord.

„Proudnice podle pokynů režiséra fontány naklápělo 12 chlapů. Vodu dodávalo do 36 dvacetimetrových hadic a dvaceti stabilních proudů hasičské auto a stříkačka, které obsluhovali dva strojníci. Kromě nich vystupovalo 23 dětí z kroužku Mladých hasičů, které tak chceme přitáhnout k činnosti sboru. Na pódiu se vystřídalo sedm tanečnic a dva tanečníci," vypočítal Viktor Liška pro diváky viditelné aktéry.

„Dalších pět až šest osob se podílelo na ozvučení, osvětlení, projekci na vodní clonu a ostatních efektech. Jiní zajišťovali službu na parkovištích, u vstupů a ve stáncích," dodal starosta Ratměřic.

Fontánu sledovala evropská hasičská Miss

Nenápadná slečna, která spolu s přáteli sledovala v sobotu navečer ratměřickou hasičskou fontánu od zámecké zdi, byla Aneta Nouzovská ze Sboru dobrovolných hasičů Poříčany. Středočeská Miss květnového Hasičského dne na Konopišti 2015 a několik dní již také nositelka titulu Miss hasička Evropy 2015.

Viděla jste hasičskou fontánu naživo poprvé? Jaký na Vás udělala dojem?

Ano poprvé a byla jsem z toho nadšená. Nevím o tom, že by nějaký sbor na Kolínsku něco podobného pořádal, tudíž jsme se jeli ze zvědavosti podívat. Zaujala mě především fontána malých hasičů, která na mě udělala opravdu velký dojem, mají šikovné děti. I ten večerní program byl úžasný. Je vidět, že už jsou sehraní a desátý ročník ratměřické fontány včetně doprovodného programu v podobě tanečních vystoupení a hraní na vodní varhany zvládli na jedničku.

Inspirovala ratměřická fontána hasičskou delegaci z Poříčan k něčemu podobnému? Nebo máte celoročně jako sbor dost svých akcí, takže by se vám těžko vešla do kalendáře?

Určitě inspirovala, nicméně nevím, zda by to mohlo být reálné. Do celoročního kalendáře akcí bychom byli schopni něco podobného zařadit, spíše by byl asi problém s prostorem. Ovšem nikdy neříkej nikdy.

Co na Vás v sobotu zapůsobilo při sledování fontány nejvíce?

Zprvu mě překvapilo, kolik lidí se této události zúčastnilo. Jak už jsem zmiňovala, nejvíce mě zaujala dětská fontána. Na druhou stranu hodně těžko se mi z toho večera vybírá nějaké to „Nej". Měli to skvěle připravené, volba písniček, choreografie, osvětlení, opravdu se mi to líbilo ve všech směrech. Myslím si, že SDH Ratměřice na sebe mohou být pyšní a my jim děkujeme za skvělý zážitek.

Na vodní varhany hrála 1. Vicemiss Evropy 2015

Jednou z aktérek programu u vesnického rybníku byla studentka Univerzity Karlovy v Praze, místní hasička Veronika Benáková, Miss sympatie publika a současně 1. Vicemiss Hasička Středočeského kraje 2013 i novopečená 1. Vicemiss Hasička Evropy 2015.

V jakých částech programu jste účinkovala?

Tančila na pódiu při skladbě Petra Hapky, spolu s Adélou a Natálkou jako víly na Smetanovu Vltavu a na písničku Anety Langerové.

Po loňské premiéře jste opět letos hrála na vodní varhany. Co je na nich nejnáročnější?

Hrála jsem při skladbě Pink Floyd, obsluhovala čtyři a čtyři píšťaly. Nejtěžší je, aby se ke mě dostala hudba. Reproduktory jsou natočené k publiku, mám jen malý odposlech, tak abych chytla správné tóny. Protože do toho šumí padající voda. Slyším, jak mluví obsluhy proudnic, hučí čerpadlo hasičského auta a stříkačka. To vše si musím odfiltrovat, abych zachytila jen hudbu.

Vás také diriguje režisér?

Zakrývání vodních píšťal je v mojí režii. Dopředu jsem si písničky naposlouchala.

Nebolí vás z tlumení vody ruce?

Strojník mi vodu pouští pod takovým tlakem, aby se dal její proud zvládnout, takže ne.

Výtěžek padne na nákup stříkačky

Hasičskou fontánu připravovala dobrovolně téměř třetina ratměřických obyvatel. „Ve svém volném čase, bez nároku na odměnu!" zdůraznil starosta obce Viktor Liška.

Proč vlastně?

Už po minulých ročnících také padlo: „Kašleme příště na to!" Ale stejně nám to nedá a už přemýšlíme o příštím jedenáctém ročníku. Když se ptáte proč, tak našim cílem je koupit dětem novou sportovní stříkačku na hasičské soutěže. Ta stojí bezmála sto tisíc. Z rozpočtu obce nebo sboru bychom to neutáhli. Nyní v sobotu máme u hasičárny posezení, při němž letošní fontánu zhodnotíme, tak doufám, že náš cíl už je blízko.

Kdo v sobotu u Lazny chyběl, má šanci někde vidět, o čem fontána vlastně je?

Program byl fotografovaný a natáčenými našimi spolupracovníky z Votic. Tak jako obvykle, z dokumentů připraví videoklip. Kdy přesně bude hotový, zatím nevím. Ale dáme zájemcům vědět na našich obecních stránkách a facebooku.